Nowy numer 49/2020 Archiwum

Jak być dobrym katechetą? przejdź do galerii

Rekolekcje dla katechetów w Głogowie.

„Ewangelizacyjny wymiar nauczania religii w szkole” to temat rekolekcji dla katechetów, które odbyły się w głogowskim Domu Rekolekcyjnym „Cichych Pracowników Krzyża” od 15 do 17 lutego.

Podczas dni skupienia prowadzonych przez rekolekcjonistę ks. Przemysława Kaweckiego SDB katecheci zgłębiali zagadnienia związane z ewangelizacją młodzieży w pracy szkolnej. Podejmowano m.in. tematy związane z trudnościami w pracy katechety, metodami nauczania oraz interpretowania słowa Bożego na katechezie. Nie zabrakło również wspólnej modlitwy, Eucharystii i sakramentu pokuty. – Te rekolekcje dają mi możliwość wsłuchania się w słowo Boże poprzez konferencje, Eucharystię czy modlitwę do Miłosierdzia Bożego. Mamy również możliwość podzielenia się doświadczeniami pracy katechetycznej, bo na rekolekcjach jest nas dużo, a na co dzień nie mamy takiej możliwości – wyjaśnia Renata Ziętkowska z Głogowa. – Rekolekcje pogłębiają moją wiarę, wyciszam się i trwam przy Chrystusie oraz „ładuję” akumulatory – dodaje Kazimierz Laskowski z Radwanic.

Katecheci podczas spotkań w grupach czy koleżeńskich rozmów zwracali uwagę na trud swojego zawodu i dzielili się doświadczeniami. Mieli również okazję do zakupienia pomocy dydaktycznych oferowanych przez dwa wydawnictwa. – Umocnić się w wierze i nabrać motywacji do pracy to powód mojego udziału w rekolekcjach. Tutaj mamy okazję się spotkać i ta formacja jest nam bardzo potrzebna, żeby nie tracić wiary – mówi Maria Chorostecka-Paluch z Bojadeł. – Trudności, z jakimi spotykam się w mojej pracy, to przede wszystkim obojętność religijna i bunt. Młodzież jest dziś otwarta na media, internet i fora społecznościowe. Ciężko jest mówić o Panu Bogu w takich trudnych czasach i trzeba wciąż szukać nowych metod nauczania, tym bardziej że wiara jest coraz mniej przekazywana w rodzinie – dodaje katechetka.

Katechetów odwiedził bp Tadeusz Lityński, który sprawował Eucharystię w ich intencji. W słowie skierowanym do uczestników rekolekcji biskup podziękował za ich misję i posługę oraz zwrócił uwagę na trud pracy katechetycznej. – Zderzacie się w codzienności z rzeczywistością świata, do którego zostaliście posłani. Katecheta nie jest tylko kimś, kto wykonuje swój zawód, ale chce czegoś więcej – mówił ksiądz biskup i dodał: – Katecheta to człowiek, któremu zależy na Bogu, bo wówczas naprawdę zależy mu na ludziach, młodzież i dzieci leżą na mu sercu, przejmuje go ich los, który często nie jest łatwy.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama