Nowy numer 33/2018 Archiwum

Film na katechezie przejdź do galerii

Warsztaty dla katechetów w Zielonej Górze odbyły się 20 lutego w Gimnazjum nr 6

W jaki sposób integrować treści medialne z religijnymi? Jak uatrakcyjnić katechezę i zainteresować ucznia filmem? Dlaczego obraz jest dobrą formą przekazywania wiedzy? – na te i wiele innych pytań szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów, pt. „Wykorzystanie filmu na lekcjach religii”.Katecheci poznali m.in. funkcje filmu, sposoby zainteresowania ucznia obrazem, dowiedzieli się jak szukać i wybierać materiały filmowe, oraz zapoznali się z fragmentami filmu „Paweł z Tarsu. Pojednane Światów”. – Formy doskonalenia zawodowego, które organizuję dla nauczycieli religii, zwykle wynikają z zapotrzebowania samych katechetów. Film na lekcjach religii jest obecny od wielu lat, ale dziś jest szczególnie wskazany, bo bez stosowania różnorodnych bodźców na młodzież i metod aktywizujących nie osiągniemy celu katechezy – zauważa s. Maria Piętak USJK z Wydziału Nauki Katolickiej.

O potrzebie dokształcania się i poznawania nowych sposobów i form uczenia przekonani są też sami nauczyciele. – Katecheta, tak jak każdy nauczyciel, musi się dokształcać, aby doskonalić się i rozwijać w swojej pracy. Na takich warsztatach można się zawsze czegoś dowiedzieć. Moim zdaniem trzeba wykorzystywać jak najwięcej środków audiowizualnych na katechezie, żeby uatrakcyjnić dzieciom tę lekcję. Jestem bardzo zadowolona z dzisiejszych warsztatów, które są ciekawie prowadzone – mówi Mariola Zielińska – Od września uczę w szkole i na takich warsztatach jestem pierwszy raz. Dzieci w mojej szkole są bardzo zainteresowane obrazem, dzięki któremu utrwalają np. wcześniej opowiedzianą historię. Wiem, że po tych zajęciach na pewno niektóre filmy, dziś zaprezentowane, pokażę moim uczniom – dodaje Katarzyna Sitek.

O ważnej roli filmu na lekcjach religii przekonuje również prowadzący warsztaty Dariusz Trętowicz. – Musimy docierać do młodzieży, takim językiem, jakim ona na co dzień się posługuje. Najprościej przekazać emocje przez muzykę w filmie, treść przez obraz i przez to, co mówi lektor lub aktorzy – zauważa Dariusz Trętowicz. – Poprzez film można zapraszać autorytety, np. znanych sportowców czy muzyków, którzy przyznają się do wiary. O tym, o czym katecheta mówi czasem godzinę, jeden film przekazuje to w półtorej minuty – dodaje.

Film może być też prowokacją, która wzbudzi emocje lub rozpocznie rozmowę na dany temat. Podobnymi formami dotarcia do ucznia oprócz filmu mogą być również: muzyka, słuchowisko, plakat czy strona internetowa. Dobór środków i metod zależy od katechety. Ważne jednak, by każdą lekcję przemyśleć i odpowiednio oraz proporcjonalnie połączyć treść z formą.

Kolejne szkolenie proponowane przez Wydział Nauki Katolickiej to: konferencja metodyczna pt. „ Katecheta wobec wyzwań nowej ewangelizacji”

Dnia: 18.03.2013r. Godzina:15.30 - 18.30
MIEJSCE REALIZACJI: Kuria Biskupia, pl. Pwst. Wlkp.1, Zielona Góra,
ORGANIZATOR/REALIZATOR: s. Maria Piętak, ks. Artur Godnarski
LICZBA GODZIN: 3 godz.
Zgłoszenia: e-mail: M.Pietak@kuria.zg.pl sodid@cku.zgora.pl

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • recormon
    21.02.2013 18:26
    "Bez stosowania różnorodnych bodźców na młodzież i metod aktywizujących nie osiągniemy celu katechezy" Już 40 lat temu Ks. Blachnicki udowodnił, że bez katechumenatu rodzinnego nie osiągniemy celu katechezy. Nie zmienią tego żadne socjotechniki, gdy nie ma ugruntowania wiary w rodzinie - domowym kościele. Ks. Franciszek podsumowałby te warsztaty:"Dobrze idziecie, ale nie tą drogą"
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma