Nowy numer 24/2018 Archiwum

Wielkopostna jałmużna

Za każdym razem, kiedy Wielkim Poście zrezygnujemy z jakiejś przyjemności, tyle razy wrzućmy jej równowartość do tekturowej skarbonki. To konkretna propozycja Caritas dla diecezjan. Jej hasło to: „Wiara działająca w miłości”.

Hasło tegorocznej akcji Jałmużna Wielkopostna to „Wiara działająca w miłości”. – Stanowi ono zachętę do dostrzeżenia w życiu społecznym potrzeby działania w imię miłości bliźniego – wyjaśnia Anna Maria Fedurek, rzecznik diecezjalnej Caritas. – Hasło akcji stanowi zachętę skierowaną do dzieci i młodzieży, aby okazywali troskę osobom starszym, schorowanym, ale też chorym dzieciom w rodzinie i najbliższym środowisku. Dzieci umieją wyartykułować swoje potrzeby i oczekiwania wobec świata dorosłych. Wiedzą, czego mają prawo oczekiwać od swych najbliższych. Niestety, nie zawsze pamiętają o tym, że rodzice i dziadkowie potrzebują ich obecności i nierzadko opieki – dodaje.

W 2013 roku Caritas naszej diecezji rozprowadziła skarbonki do kilkudziesięciu Parafialnych Zespołów Caritas oraz kilkunastu Szkolnych Kół Caritas. Z ofiar w skarbonkach wolontariusze najczęściej mają dodatkowe fundusze na paczki świąteczne (PZC) lub pomoc osobom chorym (SKC). – Rezygnując z drobnych, ale konkretnych przyjemności można zaoszczędzić pieniądze i przeznaczyć je na dobry cel. Poprzez małą ofiarę możemy pomóc tym, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej – tłumaczy rzecznik.

Akcja trwa przez cały Wielki Post. Jej finał przybiera różne formy: m.in. dzieci i młodzież przynoszą skarbonki jako dar ołtarza podczas Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek; wierni zostawiają skarbonki w kościele przy okazji święcenia pokarmów wielkanocnych; skarbonki są przekazywane podczas uroczystej liturgii Mszy św. w Święto Miłosierdzia Bożego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma