Dziś w Gorzowie Wlkp., Zielonej Górze i Głogowie, pod hasłem „Nadaj Życiu Smak”, rusza tegoroczna edycja Festiwalu Życia.
Przedsięwzięcie będące wspólną inicjatywą wielu środowisk i koordynowane przez Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin obejmuje liczne wydarzenia modlitewne, kulturalne i edukacyjne. Kulminacyjnym momentem Festiwalu Życia będzie Marsz dla Życia, który przejdzie ulicami Zielonej Góry i Głogowa w niedzielę 24 marca.
Bp Stefan Regmunt na konferencji prasowej przypomniał o istocie Dnia Świętości Życia i Narodowego Dnia Życia, które stały się przyczynkiem do organizacji Festiwalu Życia. – W roku 1998 Jana Paweł II, dziś już błogosławiony, zachęcił poszczególne episkopaty, żeby wyznaczyły takie dni, w czasie których można byłoby więcej mówić o życiu. Konferencja Episkopatu Polski wybrała dzień 25 marca jako Dzień Świętości Życia. Chodziło, żeby powiedzieć tego dnia wszystkim wierzącym i całemu społeczeństwu, że życie jest darem i ten dar człowiek ma rozwijać – mówił biskup.
Natomiast w roku 2004 parlament uchwalił 24 marca Narodowym Dniem Życia. Zdaniem biskupa tego dnia odpowiedzialni za państwo, samorządy, ale też zwykli obywatele powinni zastanowić się w jaki sposób można chronić życie drugiego człowieka. – Ideą Festiwalu Życia jest to, abyśmy to życie dostrzegli, wspierali je oraz integrowali się w ochronie życia – powiedział bp Regmunt.
Temat tegorocznego Festiwalu Życia brzmi: „Nadaj życiu smak” i nawiązuje jak co roku do hasła roku duszpasterskiego, które brzmi: „Być solą ziemi”. – Dzisiaj wiele osób odczuwa, że ich życie straciło smak. Gonimy za bieżącymi sprawami, takimi jak chociażby utrzymanie. To oczywiście bardzo ważna sprawa, ale w tym zabieganiu zapominamy o tym, co najważniejsze i przestajemy np. zapraszać żonę na randkę, nie bawimy się z dziećmi, nie jemy wspólnie obiadów i nie chodzimy całą rodziną do kościoła. Festiwal życia to dobra okazja do wyrwania się z codziennego marazmu i dostrzeżenia cudów, które Bóg nam daje – zauważa ks. Mariusz Dudka, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Festiwal Życia jest adresowany do ludzi w każdym wieku. Organizatorzy chcą pokazać całe spektrum życia. Przez cały tydzień w trzech miastach będą odbywały się wykłady i spotkania m.in. dla par mających problem z poczęciem dziecka, a także koncert gospel, warsztaty dla małżonków „Nawigacja w rodzinie”, spektakl przygotowany przez kleryków, pokaz filmu „October Baby” oraz warsztaty tańca dla małżeństw. Tygodniowe wydarzenie ma inspirować. – Taniec to znakomity sposób na tworzenie więzi relacji szczególnie w małżeństwie – zauważa Dominika Górska-Jabłońska.
Na zakończenie Festiwalu Życia ulicami Głogowa i Zielonej Góry przejdzie Marsz dla Życia. – W różnych miastach Polski, od czasu do czasu, odbywają się demonstracje i protesty. Zazwyczaj są przeciw czemuś. Nasz marsz nie jest „przeciw”, ale jest „za”. Konkretnie za życiem tego najmłodszego i tego najstarszego człowieka. Stąd pomysł marszu pogodnego i radosnego. Cieszmy się i dziękujmy za życie, to główne hasło powtarzane przeze mnie w czasie marszu przez te minione 7 lat w Zielonej Górze – wyjaśnia Małgorzata Witkowska z Terenowego Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Zielonej Górze.
Festiwal Życia odbywa się pod honorowym patronatem biskupa zielonogórsko-gorzowskiego i marszałka województwa lubuskiego oraz prezydentów Gorzowa Wlkp., Głogowa i Zielonej Góry.
W Zielonej Górze dziś nastąpiło wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu literackiego dla gimnazjalistów oraz konkursu fotograficznego dla uczniów szkół podstawowych. Oba konkursy przebiegały pod hasłem: "Nadaj Życiu Smak". Natomiast dziś w Gorzowie Wlkp. o godz. 16.00 w PWSZ przy ul. Teatralnej rozpocznie się spotkanie dla par mających trudności z poczęciem dziecka i dla wszystkich zainteresowanych leczeniem niepłodności, a godz. 18.00 Msza św. z modlitwą o uzdrowienie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. Oprócz tego w Głogowie o godz. 19.00 odbędzie się projekcja filmu „October Baby” w Domu "uzdrowienie Chorych" im. bł. Jana Pawła II.
Szczegółowy program Festiwalu Życia znajduje się na naszej stronie internetowej.