Jak czas Wielkiego Postu przeżywają alumni naszego Seminarium?
Wielki Post w seminaryjnej wspólnocie ma poza swoim pierwszym zadaniem, którym jest przygotowanie do przeżycia Tajemnicy Paschalnej, także kilka innych wymiarów. Dla nas, alumnów wiąże się on z osobistą odpowiedzią wobec Boga na dar powołania, odpowiednio względem przeżywanego etapu formacji. Najmłodsi podsumowują swój pierwszy okres formacji, klerycy z roku trzeciego przygotowują się do przyjęcia posługi lektoratu i stroju duchownego, a seminarzyści z roku piątego stają wobec decyzji o przyjęciu święceń diakonatu. Natomiast alumni z roku czwartego i szóstego podejmują posługę duszpasterską. Kurs czwarty w ramach praktyki parafialnej ma za zadanie skonfrontować dotychczasowe przygotowanie oraz wyobrażenie o kapłaństwie z rzeczywistością, a dla diakonów to forma pomocy duszpasterskiej w życiu diecezji oraz umocnienie, przed przyjęciem święceń prezbiteratu.
Wspólnota, która pozostaje w Wielkim Poście w Seminarium, poza indywidualnymi postanowieniami, podejmuje wspólny wielkopostny wysiłek. Centralnymi wydarzeniami tego czasu są skrutynia, które odbywają się podczas Mszy Świętej, w czasie których rozważa się Ewangelię o Samarytance, niewidomym od urodzenia oraz Łazarzu. Ich celem jest oczyszczenie umysłów i serc, umocnienie przeciw pokusom, przemiana wewnętrzna i mocne przylgnięcie do Chrystusa i postępowanie w miłości ku Niemu. Przez skrutynia alumni mają głębiej poznać Chrystusa Odkupiciela, który jest wodą żywą, światłem, zmartwychwstaniem i życiem. Ważne są również Rekolekcje Wielkopostne, które w tym roku zostały oparte na metodzie Lectio Divina oraz Dzień Skupienia, poruszający treści dotyczące Męki Pańskiej.
Dodatkowo w każdy wtorek, podczas kolacji, słuchamy lektury książki papieża Benedykta XVI „Jezus z Nazaretu”, a w piątki ograniczamy nasz posiłek. Uczestniczymy też w nabożeństwach Gorzkich Żali i Drogi Krzyżowej, w tym jednej wspólnej, wraz z mieszkańcami Gościkowa i Jordanowa. W duchu miłości bliźniego, zbieramy również jałmużnę, którą co roku przekazujemy dla potrzebujących rodzin, które staramy się odwiedzać co każdą niedzielę.
W tym roku okres Wielkiego Postu to także wyjątkowy czas dla Kościoła Powszechnego: rezygnacja papieża Benedykta XVI, konklawe oraz wybór następcy św. Piotra. Towarzysząc duchowo w tych dniach kardynałom, modliliśmy się o ich dobry wybór, podczas nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Natomiast, kilka dni wcześniej, dziękując Bogu za papieża Benedykta XVI i jego pontyfikat, uczestniczyliśmy w nabożeństwie dziękczynnym, rozważając treść przemówień papieża do seminarzystów. Tegoroczny okres 40-dniowej pokuty przeżywamy również w kontekście Roku Wiary i pięćdziesiątej rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Z tej okazji, poza innymi formami refleksji nad tym wydarzeniem, w czasie Wielkiego Postu przybliżaliśmy sobie postać tego, który sobór zwołał czyli papieża Jana XXIII. Uczyniliśmy to poprzez wspólne oglądanie filmu o jego życiu i powołaniu.
Na ostatnie dni wielkopostnych zmagań prosimy o modlitwę w naszej intencji.