Nowy numer 43/2020 Archiwum

Bieg w rocznicę katastrofy smoleńskiej

Żołnierze 34. Brygady Kawalerii Pancernej (34BKPanc) z Żagania wezmą udział w „III Sztafecie Pamięci gen. broni Tadeusza Buka”. Sztafeta rozpocznie się w rocznice katastrofy smoleńskiej w której zginął gen. broni Tadeusz Buk. Żołnierze pobiegną ze Spały do Żagania, którą w latach 2002-2005 dowodził generał.

Intensywne treningi siłowe i wytrzymałościowe były prowadzone regularnie już od stycznia. Uczestnicy mają przed sobą niemały dystans 450 kilometrów, ze Spały do Żagania, który pokonają w ciągu 10 dni. – Osoby, które wezmą udział w sztafecie nie są przypadkowe, można powiedzieć że to zawodowcy. Ktoś kto nie biega na co dzień, nigdy nie miał styczności z biegami długodystansowymi, miałaby problem z pokonaniem takiej odległości – powiedział przygotowujący się do sztafety kpt. Tomasz Siemion.

Przedsięwzięcie organizowane jest już po raz trzeci z rzędu. Wszyscy uczestnicy, każdego dnia, wspólnie pokonywać będą po kilkadziesiąt kilometrów. W tym roku trasa została nieznacznie zmieniona, aby do minimum ograniczyć utrudnienia w ruchu. Żołnierze biec będą drogami wojewódzkimi, a nie krajowymi tak jak w roku ubiegłym.

Co roku wyznaczana jest nieco inna trasa biegu. W trakcie sztafety zaplanowano wiele spotkań, podczas których żołnierze zamierzają promować wojsko i zawód żołnierza. – Z naszą inicjatywą chcemy dotrzeć do ludzi, z którymi wcześniej nie spotykaliśmy się, natomiast charakter jak i cel sztafety pozostaje bez zmian, czyli propagowanie wizerunku gen. broni Tadeusza Buka, promowanie i przybliżenie tradycji 34BKPanc, „Czarnej Dywizji” oraz popularyzacja wojska – zaznaczył podoficer prasowy sztafety, st. chor. szt. Wojciech Ziółkowski.

Sztafeta, w której oprócz żołnierzy Brygady wystartują również żołnierze z „Czarnej Dywizji”, Dowództwa Wojsk Lądowych, a także po raz pierwszy dwóch żołnierzy Armii Amerykańskiej, dotrze do Żagania 19 kwietnia, wprost na uroczyste obchody Święta 34BKPanc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama