W 73. rocznicę zbrodni katyńskiej w Zielonej Górze 12 kwietnia odbyła się Msza św., uroczysty apel pod pomnikiem Bohaterów oraz otwarto wystawę poświęconą ofiarom zamordowanym przez sowieckich żołnierzy.
Modlitwie w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przewodniczył bp Tadeusz Lityński.
– Co zrobić, gdy ból przeszywa serca na wspomnienie zamordowanych polskich oficerów? Jeszcze niedawno wydawało się, że będzie możliwe zadośćuczynienie, jednak trzy lata temu wszystko odżyło na nowo. W duchu modlitwy i wiary pochylamy się nad ofiarami jednej i drugiej tragedii. To nasz chrześcijański obowiązek, to realizacja chrystusowego przesłania miłości – mówił biskup podczas kazania. – Tragedia lasu katyńskiego i smoleńskiego lotniska zobowiązuje nas również do tego, by złożona tam na ołtarzu ojczyzny ofiara krwi tak wielu Polaków nie pozostała bezowocna. Oni chcieli nowej, wolnej i lepszej Polski. Oni mieli marzenia... My musimy dziś podjąć te pragnienia i je zrealizować. Troszczmy się o dobro ojczyzny, dbajmy o dobro każdego człowieka. Niech w tym wyraża się nasz patriotyzm, czyli miłość do Polski – powiedział bp Tadeusz Lityński.
Katyń w Zielonej Górze
Na placu Bohaterów odbył się apel i złożono kwiaty
ks. Witold Lesner/GN
Po zakończonej modlitwie uczestniczy przemaszerowali pod Obelisk Katyński, pod którym przedstawiciele władz złożyli kwiaty. Uroczysty apel odbył się na placu Bohaterów. Tam były przemówienia, apel poległych, salwa honorowa i złożenia kwiatów.
– Dzisiejsza uroczystość to nie tylko uczczenie tragicznego, historycznego wydarzenia. To lekcja historii, to również okazja, by naszym bohaterom złożyć podziękowania za ich życie. Niech śmierć tych prawie 22 tys. oficerów nie pójdzie na marne. Chwała bohaterom – mówił dr Andrzej Toczewski, dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej.
Ostatnim elementem zielonogórskich obchodów było otwarcie wystawy "Katyń – Sybir" w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej.
W Zielonej Górze 12 kwietnia połączone zostały dwie rocznice: Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz II Masowej Deportacji Polaków na Syberię.