GN 28/2018 Archiwum

Łącznik wschodu z zachodem

„Kardynał Wyszyński i czas soboru” – to temat spotkania w ramach cyklu Salon Myśli u Edyty Stein w Zielonej Górze. 8 kwietnia gościem była historyk i dziennikarz dr Ewa Czaczkowska.

Pół wieku minęło od Soboru Watykańskiego II, a my rzeczywiście nie znamy aktywności kard. Stefana Wyszyńskiego, ponieważ dokumenty nie były do tej pory dostępne – wyjaśnia Ewa Czaczkowska, która miała wgląd do tych dokumentów. – W tym roku ma ukazać się publikacja na temat aktywności kard. Stefana Wyszyńskiego na soborze, którą przygotowuje Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Te źródła nigdy wcześniej nie były publikowane – dodaje. Kardynał był na wszystkich sesjach soboru. Zabierał głos 10 razy. Wypowiadał się m.in. o liturgii, o jedności Kościoła, o wolności religijnej, o Kościele w świecie współczesnym. – Kard. Wyszyński pracował w centralnej komisji przygotowawczej i był członkiem prezydium soboru. Był bez wątpienia w centrum wydarzeń, ale oczywiście nie można przeceniać wkładu polskiej delegacji. Największy wpływ na myśl soborową, a konkretnie powstanie „Konstytucji duszpasterskiej o Kościele w świecie współczesnym” miał ówczesny abp Karol Wojtyła – przypomina Ewa Czaczkowska.

Wśród ojców soborowych polski prymas, jako więzień komunistyczny, był postacią znaną i cenioną. – Reprezentował nie tylko Kościół w Polsce, ale też, oczywiście w sposób nieoficjalny, Kościół na Wschodzie. Zależało mu, aby przekazać ojcom soborowym z Zachodu, jak żyją katolicy w systemie komunistycznym – mówiła prelegentka. – Sobór kwestią komunizmu zajmował się na wszystkich sesjach. Jednak nigdy nie przyjął na ten temat żadnego dokumentu – dodaje.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma