Nowy numer 42/2020 Archiwum

Kapłan wobec wyzwań

W Rokitnie od 18 do 20 kwietnia odbywają się dla księży rekolekcje o owocnym posługiwaniu się metodami nowej ewangelizacji w prowadzeniu rekolekcji szkolnych.

Ponad 60 księży wikariuszy, w większości wyświęconych ponad 10 lat temu, uczestniczy w rekolekcjach połączonych z praktycznymi podpowiedziami, jak sprawić, by rekolekcje szkolne przynosiły większe owoce duszpasterskie. Temat "Kapłan wobec wyzwań nowej ewangelizacji" wyznacza oś trzech dni formacyjnych.

Wśród prowadzących znaleźli się m.in.: dr hab. Jacek Kurzępa, socjolog i pedagog Jacek Dziedzic, specjalista ds. dźwięku filmowego i teatralnego, ks. Artur Godnarski i ks. Tomasz Matyjaszczyk z ewangelizacyjnej Wspólnoty św. Tymoteusza z Gubina oraz biblista i rekolekcjonista o. Ludwik Mycielski, benedyktyn z Biskupowa.

– Wiara to – według definicji katechizmu – prawdy objawione przez Boga, przekazywane przez Kościół do wierzenia, które są realizowane w praktyce, w życiu – mówił w czasie jednej z konferencji o. Mycielski. – Dlatego nie ma kogoś takiego, kto jest wierzący i niepraktykujący. To tak naprawdę niewierzący! W chrześcijaństwie punktem odniesienia jest miłość – "agape", w pierwotnym, świeckim znaczeniu oznaczająca rzetelność, której miarą jest oddawanie życia. W naszej postawie i przeżywaniu wiary do Boga jest realizacja w miłości do bliźniego – przypomniał rekolekcjonista.

Nauki duchowe zajmują przedpołudniową część dnia, a po południu są warsztaty. – Chcemy dzielić się wspólnymi doświadczeniami w naszej pracy duszpasterskiej. Nasi goście spróbują też podpowiedzieć rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, gdy przygotowujemy się do organizacji rekolekcji ewangelizacyjnych dla młodzieży. Mamy teorię i praktykę – wyjaśnia charakter rekolekcji ks. Artur Godnarski.

Podobne zajęcia tydzień wcześniej, również w Rokitnie, przeżywali młodsi księża, którzy święcenia kapłańskie przyjęli w latach 2003–2012.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama