Nowy numer 42/2020 Archiwum

Szukam chwały Chrystusa!

W Roku Wiary, odpowiadając na wezwanie papieża Benedykta XVI skierowane w Liście apostolskim „Porta fidei”, alumni i wychowawcy Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Polsce pielgrzymowali w dniach 16-17 kwietnia na Jasną Górę.

Była to nie tylko okazja do indywidualnego zawierzenia siebie i swojego powołania Matce Bożej, ale także do wyznania przed Bogiem i potwierdzenia przed ludźmi, że wybieramy Chrystusa i Jego miłość, potwierdzoną łaską powołania do kapłaństwa.

Charakter naszego spotkania podkreślił rektor naszego seminarium ks. Jarosław Stoś, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. „Do Częstochowy, do Sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej przyjechało blisko 3 tys. alumnów i ponad 300 formatorów z 67 seminariów duchownych i zakonnych nie po to, by opowiadać o sobie, o swoim życiu, swoich ambicjach, dokonaniach albo o stopniach w indeksie, lecz po to, by opowiedzieć o Bogu w naszym życiu, by uczyć się od Maryi mówić, jak wielkie rzeczy uczynił Bóg w naszym życiu, by dzielić się wiarą, a potem powołaniem do kapłaństwa. Przybyliśmy wreszcie także po to, by dziękować za nasze powołanie i obecność Boga w naszym życiu” - mówił we wprowadzeniu ks. Stoś.

Szukam chwały Chrystusa!   Ogólnopolska pielgrzymka kleryków na Jasną Górę Kl. Adrian Nowicki Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od modlitwy Apelem Jasnogórskim, w trakcie którego rozważania poprowadził ojciec Raniero Cantalamessa OFM Cap., który przez wiele lat był kaznodzieją domu papieskiego. W medytacji wskazał nam, powołanym, że od Maryi powinniśmy się uczyć wdzięczności, uwielbienia i prawdziwej radości, tak jak czyniła to Ona w Magnificat. Słowo skierował również do nas kard. Mauro Piacenza, przewodniczący Kongregacji ds. Duchowieństwa, mówiąc o „tak” Maryi i jego aktualności w historii zbawienia.

Główne obchody pielgrzymki rozpoczęły się następnego dnia w częstochowskiej katedrze, gdzie uczestniczyliśmy w konferencji ojca Cantalamessy oraz adoracji Najświętszego Sakramentu, której przewodniczył ks. bp Grzegorz Ryś. O. Raniero „wprowadził” nas do Wieczernika, abyśmy wraz z Maryją oczekiwali na Ducha Świętego. - Mówił o Nim nie jak o jakiejś idei, ale tak, by otworzyć nasze serca. Mówił do nas, jak prorok” - wspomina kl. Marcin Sosnowski. - Chcecie być kapłanami, aby mieć prestiż i wygodne życie?! Czy chcecie być kapłanami, by oddać chwałę Chrystusowi, by paść Jego owce?! - pytał nas, zgromadzonych i po chwili dał odpowiedź: - Ja nie szukam mojej chwały! Ja szukam chwały Chrystusa!

Szukam chwały Chrystusa!   Ogólnopolska pielgrzymka kleryków na Jasną Górę Kl. Adrian Nowicki Widzialnym znakiem jedności i radości z powołania była procesja ulicami Częstochowy z niesionym wizerunkiem Pani Jasnogórskiej przy odmawianej modlitwie różańcowej.

Uroczystej Eucharystii, stanowiącej szczyt naszego pielgrzymowania, przewodniczył kard. Piacenza, w asyście kard. Kazimierza Nycza, abpa Wacława Depo, abpa Celestino Migliore oraz licznie zgromadzonych biskupów i duchowieństwa. W swojej homilii kard. Mauro ukazał, że autentyczna realizacja powołania powinna być oparta na radykalnej wierności i przylgnięciu serca powołanego do Chrystusa.

Dla każdego z nas ten czas był bardzo ważną chwilą w naszej seminaryjnej formacji. - Nasze pielgrzymowanie było przepełnione modlitwą dziękczynienia i uwielbienia Boga za ten wielki dar, jakim jest kapłańskie powołanie. Bardzo się cieszę, że na Szukam chwały Chrystusa!   Ogólnopolska pielgrzymka kleryków na Jasną Górę Kl. Adrian Nowicki miesiąc Szukam chwały Chrystusa!   Ogólnopolska pielgrzymka kleryków na Jasną Górę Kl. Adrian Nowicki przed przyjęciem święceń diakonatu mogłem, w tak ważnym dla wielu wierzących miejscu, jakim jest Jasna Góra, powierzyć Maryi moją przyszłość. Ogromnym przeżyciem było dla mnie przejście ulicami Częstochowy i pokazanie ludziom, że pomimo wielu ataków na Kościół i kapłanów, właśnie temu Kościołowi my, młodzi ludzie, chcemy poświęcić nasze życie, siły i talenty na chwałę Bożą - wspomina kl. Łukasz Mielnik.

Prosimy o modlitwę, abyśmy każdego dnia naszego powołani uczyli się od Maryi, co tak naprawdę oznacza całkowite poświęcenie się dla misji, chwały Boga i dla zbawienia braci!

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama