Inwestycja w życie duchowe

W Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu od 19 do 20 kwietnia w odbywał się VII Finał Ogólnopolskiego Konkursu Biblijnego dla alumnów Wyższych Seminariów Duchownych.

Pismo Święte jest ważnym drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina, ponieważ czytając słowo w Nim zawarte, spotykamy się z żyjącym Chrystusem. Pouczał nas o tym papież Benedykt XVI w Adhortacji apostolskiej „Verbum Domini”. Szczególne miejsce powinno ono zajmować w życiu duchowym kleryka i kapłana. W trakcie naszej formacji duże znaczenie przykładamy więc nie tylko do studium przedmiotów biblijnych, ale także do codziennej medytacji, gdzie możemy weryfikować naszą codzienność w perspektywie Bożego Słowa.

Co dwa lata mamy jeszcze jedną okazję do innego „zmierzenia” się z treścią Biblii. Okazją tą jest Ogólnopolski Konkurs Biblijny dla alumnów. W tym roku lekturą do przygotowania była treść następujących ksiąg: Rodzaju, Wyjścia i Jozuego (wg Biblii Jerozolimskiej wraz ze Wstępami do Ksiąg i przypisami). Już w lutym przeprowadzano eliminacje wewnętrzne w każdym z Seminariów, które zgłosiło się do udziału w Konkursie.

- Nie jest najważniejszym wynik konkursu i zajęte miejsce, ale sam udział i czas oddany Bogu przez lekturę Biblii. Czytanie Pisma świętego, mówiąc językiem ekonomii to najlepsza inwestycja w nasze życie duchowe. Ten czas w Paradyżu to również sposobność zawiązania nowych relacji i podzielenia się ze sobą radością z przeżywanego przez nas powołania do kapłaństwa” - powiedział we wprowadzeniu ks. rektor Jarosław Stoś.

Zmagania finałowe rozpoczęliśmy od wspólnego nabożeństwa Słowa Bożego, przygotowanego specjalnie na przeżywany w Polsce Tydzień Biblijny. Modlitwie przewodniczył ks. dr Andrzej Oczachowski, nasz wykładowca biblistyki oraz wieloletni organizator Konkursu. Wyjątkowym gościem naszego spotkania był ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk z KUL-u, który przygotował dla nas rozważanie biblijne. Dzielił się z nami także doświadczeniem Pisma świętego w swoim życiu w trakcie wieczornej konferencji.

W tegorocznej rywalizacji biblijnej wzięli udział alumni z 20 seminariów, w tym 6 zakonnych. Zmagania konkursowe rozpoczęły się od testu pisemnego w piątkowy wieczór. Wyłonił on pięciu finalistów, którzy zakwalifikowali się do części ustnej. Wśród wielu pytań znalazły się m.in. takie, jak: gdzie w Piśmie świętym jest mowa o tym, że świat został stworzony przez Boga z niczego? Kim był dla Abrahama Lot i dlaczego wyruszył wraz z nim w podróż? Jakie rzeki płynęły przez Eden i gdzie miały one swoje źródło? Jak się tłumaczy po hebrajsku „Morze Czerwone”?

Ostateczne wyniki prezentują się następująco:

I miejsce - kl. Maciej Jasiński z WSD w Gnieźnie

II miejsce - kl. Krzysztof Faron z WSD w Świdnicy

III miejsce - kl. Dominik Bochenek z WSD oo. Pijarów w Krakowie

IV miejsce - kl. Damian Ziemba z WSD w Rzeszowie

V miejsce - kl. Paweł Koc z WSD w Drohiczynie

Każdy z uczestników Finału otrzymał upominki, które pomogą mu w studiowaniu i pogłębianiu znajomości Biblii. Główną nagrodą przygotowaną dla zwycięzcy Konkursu jest  pielgrzymka do Ziemi Świętej w okresie wakacyjnym.

Inwestycja w życie duchowe   VII. Ogólnopolski Finał Konkursu Biblijnego dla Alumnów w Paradyżu Kl. Adrian Nowicki Inwestycja w życie duchowe   VII. Ogólnopolski Finał Konkursu Biblijnego dla Alumnów w Paradyżu Kl. Adrian Nowicki Inwestycja w życie duchowe   VII. Ogólnopolski Finał Konkursu Biblijnego dla Alumnów w Paradyżu Kl. Adrian Nowicki Inwestycja w życie duchowe   VII. Ogólnopolski Finał Konkursu Biblijnego dla Alumnów w Paradyżu Kl. Adrian Nowicki Inwestycja w życie duchowe   VII. Ogólnopolski Finał Konkursu Biblijnego dla Alumnów w Paradyżu Kl. Adrian Nowicki Inwestycja w życie duchowe   VII. Ogólnopolski Finał Konkursu Biblijnego dla Alumnów w Paradyżu Kl. Adrian Nowicki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..