Warsztaty dziennikarskie z "Gościem Niedzielnym" w Zespole Szkół Katolickich w Zielonej Górze odbyły się 6 maja. W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej gimnazjum oraz drugiej liceum.
Spotkanie podzielone zostało na dwie części – krótki wykład i zadania praktyczne. Warsztaty rozpoczęły się omówieniem pracy dziennikarza i prezentacją tygodnika „Gość Niedzielny” oraz diecezjalnego dodatku „Gość Zielonogórsko-Gorzowski”. Uczniowie zapoznali się m.in. z wyglądem gazety i jej treścią. Poznali kilka zasad redagowania tekstów oraz zbierania materiału prasowego. W części praktycznej wybrani uczniowie przeprowadzali krótki wywiad na dowolny temat oraz redagowali własną krótką informację – news. Informacje dotyczyły wcześniej wylosowanych tematów, m.in. były to: koncert wybranego zespołu, premiera spektaklu „Romeo i Julia”, wycieczka do muzeum i dni otwarte w liceum. Teksty musiały spełniać podane wcześniej normy dziennikarskie, m.in.: objętość tekstu – 800 znaków, tytuł i zasady newsa, czyli odpowiedzi na podstawowe pytania: co? gdzie? kiedy?
– Dzisiaj bardzo fajnie spędziłam dzień. Bardzo mi się podobało pisanie newsa – mówi Wiktoria Aulich. – W przyszłości chciałbym zostać dziennikarzem sportowym i bardzo mi się podobało pisanie tekstu, z którym nie miałem większych trudności. Gorzej było z wywiadem na żywo, trochę się męczyłem – dodaje z uśmiechem Mateusz Leks.
Warsztaty dziennikarskie odbyły się w ramach projektu „Katolik odważny, zaradny i przedsiębiorczy”. – Pisząc projekty polsko-niemieckie miałam kontakt z młodzieżą niemiecką i porównywałam ich i naszych uczniów pod względem zachowania, sposobu myślenia i prezentowania tego, co mają wewnątrz siebie. Zauważyłam, że nasi uczniowie są zbyt skromni – mówi dyrektor ZSK Anna Traczyk. – Skromność jest potrzebna, ale dobre cechy i talenty trzeba prezentować. Próbą zawalczenia o zmianę w prezentowaniu siebie, jest właśnie projekt „Katolik odważny, zaradny i przedsiębiorczy” realizowany przez szkołę – dodaje.
W ramach projektu odbywają się nie tylko różne warsztaty, ale także spotkania w zakładach pracy i instytucjach. – Gimnazjaliści odwiedzili już m.in. firmę „Stelmet”, mieli spotkanie z inspektorem geodezji, byli w Instytucie Energetyki Odnawialnej w Sulechowie. W planach jest też wycieczka do firmy produkcyjno-handlowej LUG oraz do firmy PGNiG – informuje pani dyrektor.