Nowy numer 47/2020 Archiwum

Szczęście wiele ma imion

"Szczęście – przejawy, konteksty, sposoby osiągania, idee promujące" - to tytuł ogólnopolskiej konferencji naukowej, która odbyła się 6 i 7 maja na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Wykłady o szczęściu, to już piąte spotkanie zorganizowane w ramach konferencji, których tematy dotyczą dylematów egzystencjalnych. Omawiano już temat cierpienia, więzi, zaufania i pracy. W tym roku obrady na Uniwersytecie Zielonogórskim dotyczyły kwestii szczęścia, m.in. jego definicji, kontekstów, czy wyobrażeń.

Wśród wielu prelekcji pojawiły się m.in. tematy: „Pragnienie szczęścia jako zasada rozwoju moralnego w pedagogice tomistycznej”, „Poczucie szczęścia w ocenie młodzieży z grup ryzyka”, Społeczny i osobisty wymiar szczęścia rodzinnego (aspekty językowe), „Niepełnosprawność a szczęście”.

– Na pytanie: „Co to jest szczęście?”, każdy z nas ma swoją własną odpowiedź i subiektywne doświadczenie. Podczas konferencji chcieliśmy się zastanowić nad tym, czy są jakieś wspólne determinanty, które określają szczęście?, Czy jest szczęście obiektywne?, Czy każdy człowiek znajduje je w życiu? – wyjaśnia ks. Paweł Prüfer.

Pośród naukowych omówień kwestii szczęścia i patrzenia na nie z perspektywy rozmaitych dyscyplin i dziedzin nie zabrakło również analiz teologicznych i biblijnych. Jednym z nich był wykład ks. Pawła Patrzylasa, który w swojej prelekcji „Pojęcie idei szczęścia w aspekcie teologiczny z uzasadnieniem biblijnym” zwrócił uwagę na szczęście pochodzące od Chrystusa. – Szczęście, obiecane przez Chrystusa, wieczne, które człowiek osiąga, jest ponadindywidualne, jest dla każdego bez wyjątku. Każdy człowiek osiąga je na drodze wypełniania Ewangelii i zgody z wolą Bożą – wyjaśnia kapłan.

W konferencji uczestniczyli prelegenci z wielu miejsc Polski, byli m.in. naukowcy z Torunia, Wrocławia, Warszawy, Lublina, Szczecina czy Opola. Nie zabrakło też wykładowców z Zielonej Góry i Gorzowa Wlkp.

Konferencję zorganizowały: Katedra Teorii i Filozofii Wychowania Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego, Katolickie Koło Student „PAIS” i Duszpasterstwo Akademickie „Stodoła”. Obrady odbyły się pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama