W najbliższą sobotę, 18 maja, w zielonogórskiej konkatedrze 9 alumnów seminarium w Paradyżu przyjmie święcenia diakonatu. Święceń udzieli bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. odprawianej o godz. 11.00.
Święcenia diakonatu, czyli najniższy z trzech stopni sakramentu święceń, przyjmą alumni kończący piąty rok studiów. W tym roku będą to:
Damian Drop - parafia pw. św. Mikołaja w Głogowie,
Łukasz Grzendzicki - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Koronowie (diec. koszalińsko-kołobrzeska),
Paweł Grzesiak - parafia pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą,
Tomasz Janczewski - parafia pw. NMP Królowej Polski w Gorzowie Wlkp.,
Norbert Lasota - parafia pw. Trójcy Świętej w Gubinie,
Łukasz Mielnik - parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Dychowie,
Dawid Siwak - parafia pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie Wlkp.,
Józef Suchan - parafia pw. Wniebowzięcia NMP w Szprotawie,
Maciej Żurawski - parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Gorzowie Wlkp.
Obrzęd święceń diakonatu odbywa się podczas Mszy św. - Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń oraz związanych z nimi zadań i wymagań, w tym postanowienie dozgonnego życia w celibacie i przyrzekają cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi. Następnie, podczas gdy kandydaci leżą krzyżem, zgromadzeni wierni modlą się za nich śpiewając litanię do wszystkich świętych. Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów oraz odmawia specjalną modlitwę. Wyświęceni diakoni otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na lewym ramieniu oraz dalmatykę (wierzchnią szatę z rękawami). W stroju diakońskim podchodzą do biskupa, który każdemu z nich wręcza księgę Ewangelii i udziela pocałunku pokoju - wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
Sakrament święceń został ustanowiony przez Chrystusa, który uczynił Apostołów i ich następców, czyli biskupów, uczestnikami swojej własnej misji. - Biskupi z kolei zadania swego urzędu przekazali w różnym stopniu innym członkom Kościoła. Dlatego już od czasów starożytnych urząd kościelny sprawowany jest w trzech odrębnych stopniach przez biskupów, prezbiterów i diakonów. Diakoni znajdują się na najniższym szczeblu hierarchii. W jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają oni swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości. Diakoni odczytują Ewangelię podczas mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby. Diakoni, którzy przygotowują się do przyjęcia święceń kapłańskich zobowiązani są do zachowywania celibatu - tłumaczy rzecznik.
Nowi diakoni jeszcze przez rok kontynuować formację w seminarium przygotowując się do święceń kapłańskich.