Nowy numer 3/2021 Archiwum

Święcenia kapłańskie

W najbliższą sobotę, w gorzowskiej katedrze, święcenia kapłańskie przyjmie czterech diakonów. Dzień później, zgodnie ze zwyczajem, odprawią prymicyjną Mszę św. w swoich rodzinnych parafiach.

Po sześciu latach formacji święcenia kapłańskie przyjmą: Michał Bala (Głogów), Michał Dekiert (Kłodawa), Piotr Skrocki (Gubin), Paweł Sztyber (Głogów).

Obrzęd święceń kapłańskich ma miejsce podczas Mszy św. Przed homilią biskupa kandydaci zostają przedstawieni zgromadzonym wiernym. – Po wysłuchaniu homilii kandydaci wyrażają publicznie wolę przyjęcia święceń i zobowiązują się do przyjęcia związanych z nimi zadań: głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, gorliwej modlitwy i życia w duchu współofiarowania się z Chrystusem za zbawienie ludzi. Przyrzekają również cześć i posłuszeństwo swojemu biskupowi – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Później uczestnicy liturgii śpiewając litanię do wszystkich świętych modlą za mających przyjąć święcenia kapłańskie. W tym czasie tego śpiewu kandydaci leżą krzyżem. – Po odśpiewaniu litanii ma miejsce istotny obrzęd święceń: biskup w milczeniu wkłada ręce na głowy kandydatów oraz odmawia specjalną modlitwę. Ręce na przyjmujących święcenia nakładają także wszyscy obecni w czasie obrzędu kapłani. Nowi księża otrzymują właściwy sobie strój liturgiczny, czyli stułę noszoną na sposób kapłański i ornat. W tym stroju podchodzą do biskupa, który każdemu z nich udziela namaszczenia świętym Krzyżmem. Obrzęd święceń kończy się przekazaniem pateny z chlebem i kielicha z winem i wodą oraz udzieleniem pocałunku pokoju – wyjaśnia rzecznik.

Od 28 czerwca nowi kapłani zostaną skierowani do pracy duszpasterskiej. – Będą prowadzić oazy wakacyjne dla dzieci, młodzieży i rodzin, kolonie Caritasu, pielgrzymki i inne przedsięwzięcia wakacyjne. Z końcem sierpnia otrzymają skierowanie na pierwszą stałą placówkę duszpasterską – wyjaśnia ks. Sapieha.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama