Nowy numer 46/2018 Archiwum

Pierwszy etap zakończony

„Wiosna nad Nysą” to święto polskiego Gubina i niemieckiego Guben. Główną atrakcją tegorocznej edycji było otwarcie wyremontowanej wieży gubińskiej fary mierzącej 60 metrów.

Wieża gubińskiej fary po blisko 70 latach odzyskała dawny blask. Remont wieży zaczął się dwa lata temu. Cała inwestycja kosztowała ok. 2 mln zł. Większość pieniędzy, bo aż 85 proc. tej kwoty, pochodziło ze środków unijnych, a konkretnie programu Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Renowacja zabytkowego kościoła to wspólne przedsięwzięcie mieszkańców przygranicznych miast. W 2005 roku powołano polską Fundację Fara Gubińska i niemieckie Stowarzyszenie Wspierające Odbudowę Fary, które działają na rzecz odbudowy kościoła.

Renowacja wieży to pierwszy znaczący etap przywracania dawnej świetności temu zabytkowi. Ambicją samorządów Gubina i Guben jest renowacja całej fary. Niedawno ogłoszono międzynarodowy konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej fary gubińskiej, które ma być centrum kultury i komunikacji.

Pierwsze wzmianki o dawnym kościele farnym w Gubinie pochodzą z 1324 roku. Po zniszczeniach wywołanych trzęsieniami ziemi w XIV wieku obiekt rozebrano, a w jego miejscu rozpoczęto budowę nowego gotyckiego kościoła. Ostatecznego kształtu budowla nabrała w 1844 roku. Obiekt został zniszczony w 1945 roku.

Podczas ceremonii otwarcia złote odznaki za opiekę nad zabytkami od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali: burmistrz Gubina – Bartłomiej Bartczak oraz prezes niemieckiego Stowarzyszenia Wspierającego – Günter Quiel.

 

« 1 »
oceń artykuł
TAGI:

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy