7 czerwca w Żaganiu został odsłonięty pierwszy w Polsce pomnik niedźwiedzia Wojtka, niezwykłego żołnierza 2. Korpusu Polskiego. Jednocześnie Zespół Szkół Tekstylno-Handlowych przyjął imię dowódcy korpusu, gen. Władysława Andersa.
Historia niedźwiedzia Wojtka, niezwykłego żołnierza 2. Korpusu Polskiego, nie była dobrze znana w Polsce, ale dzięki uczniom Liceum Ogólnokształcącego przy ZSTH o profilu wojskowym coraz więcej osób w kraju może o niej usłyszeć. W listopadzie 2011 roku uczniowie przejęli tradycje 22. kompanii zaopatrywania artylerii z rąk ostatniego żyjącego w Polsce żołnierza tej jednostki, prof. Wojciecha Narębskiego.
Tego dnia profesor przybył do Żagania, by odsłonić pierwszy w Polsce pomnik swojego przyjaciela, jak go nazwał, i imiennika - niedźwiadka Wojtka - który wraz z żołnierzami 22. kompanii przebył cały szlak bojowy z Iraku do Włoch, by ostatecznie trafić z nimi do Szkocji.
Na ceremonię odsłonięcia monumentu, który stanął na placu Słowiańskim w Żaganiu przybyli mieszkańcy miasta, młodzież szkolna, władze samorządowe oraz zaproszeni goście. Obecny był zastępca dowódcy „Czarnej Dywizji”, gen. bryg. Zbigniew Smok oraz delegacja 34. Brygady Kawalerii Pancernej, która współpracuje z ZSTH, na czele z dowódcą brygady, płk. dypl. Krzysztofem Pokropowiczem.
Uroczystość uświetnił minirecital brytyjskiej piosenkarki polskiego pochodzenia Katy Carrl oraz występ dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 z Żagania. Druga część uroczystości miała miejsce w ZSTH, podczas której nadano szkole imię generała Władysława Andersa. Asystę honorową stanowił poczet sztandarowy 34BKPanc, a przy tablicy pamiątkowej upamiętniającej generała żołnierze brygady wystawili posterunek honorowy.
Na zakończenie uroczystości uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, po czym goście mogli obejrzeć wystawę „Generał Anders i żołnierze 2. Korpusu Polskiego” oraz wpisywać się do księgi pamiątkowej.
(obraz) |