Nowy numer 49/2020 Archiwum

Biskupia rocznica świeceń

W związku z pierwszą rocznicą sakry biskupiej bp. Tadeusza Lityńskiego i 25. rocznicą święceń kapłańskich 20 czerwca o godz. 16.30 w gorzowskiej katedrze odbędzie się uroczysta Msza św. w jego intencji.

Z okazji jubileuszu specjalny komunikat bp Stefana Regmunta został odczytany w kościołach całej diecezji. „Chcemy wyrazić wdzięczność Bogu za gorliwą pracę i inspirującą obecność bp. Tadeusza Lityńskiego oraz objąć Jubilata modlitwą, prosząc dla niego o łaski na dalszą drogę biskupiego posługiwania (…) Do udziału we wspólnym świętowaniu zapraszamy wszystkich kapłanów i wiernych świeckich, którzy chcieliby włączyć się w to dziękczynienie” – napisał w specjalnym komunikacie do wiernych bp Stefan Regmunt.

Bp Tadeusz Lityński urodził się w 1962 r. w Kożuchowie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu w 1988 r. otrzymał świecenia prezbiteratu. Następnie do 1993 r. pracował w parafiach pw. św. Bartłomieja w Ołoboku i pw. NMP Królowej Polski w Głogowie. Po studiach specjalistycznych w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie podjął pracę w diecezjalnym Sądzie Kościelnym, gdzie pełnił kolejno funkcje notariusza, sędziego i obrońcy węzła małżeńskiego. Ponadto, od 2000 r. był proboszczem parafii pw. Trójcy Świętej w Ochli, a od 2006 r. parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim. Jako prezbiter zasiadał w gronie Kanoników Kapituły Katedralnej oraz otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI. Od roku jako biskup pomocniczy i wikariusz generalny biskupa diecezjalnego gorliwie współtworzy dzieło duszpasterstwa naszej diecezji oraz włącza się we wspólnotę Konferencji Episkopatu Polski.

„Polecam Czcigodnego Jubilata serdecznym modlitwom duchowieństwa i wiernych naszej diecezji. Jako rodzina diecezjalna dziękujmy wspólnie za wielki dar kapłaństwa, jaki Ksiądz Biskup i jego koledzy otrzymali przed 25 laty, a także za dar biskupstwa oraz za wszelkie łaski jakie przez jego gorliwą posługę kapłańską spłynęły na Lud Boży. Za przyczyną Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej prośmy również, by bp Tadeusz mógł służyć naszej diecezji i całemu Kościołowi przez jak najdłuższe lata. Niech modlitwa i przykład życia Jubilata pociągają wielu młodych ludzi do pójścia za głosem powołania kapłańskiego” – napisał bp Regmunt.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama