Modlitwie za ofiary mordów, dokonanych przez skrajnych nacjonalistów ukraińskich w latach 1943-1945, na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze 11 lipca przewodniczył bp Paweł Socha.
Rocznica zbrodni wołyńskiej
Uczestnicy obchodów kwiaty złożyli pod obeliskiem upamiętniającym ofiary mordów
ks. Witold Lesner /GN
Biskup podczas kazania przypomniał fakty sprzed 70. lat w południowo-wschodniej Polsce. Przytoczył również fragmenty wspólnej deklaracji Kościołów rzymskokatolickiego i greckokatolickiego w Polsce i na Ukrainie oraz podjął modlitwę za ofiary mordów.
- Modlimy się o wieczne odpoczywanie dla wszystkich niewinnych ofiar, które zginęły w 1943 roku na Wołyniu i w całym okresie wojennym. Modlimy się również o zbawienie dla tych, którzy ulegli ideologicznej przemocy i nienawiści, a także o to, by wojna, która już dawno wygasła na naszych ziemiach, nie trwała dziś w sercach ludzi - wymieniał intencje bp Paweł Socha. - Dlatego myśląc o obecnych i przyszłych pokoleniach powtarzamy w imieniu naszych Kościołów grecko i
Rocznica zbrodni wołyńskiej
Bp Paweł Socha odprawił Mszę św. za ofiary mordów
ks. Witold Lesner /GN
rzymskokatolickiego, że nienawiść i przemoc są zawsze degradacją człowieka i narodu. Natomiast przebaczenie, braterstwo, współczucie, pomoc i miłość stają się trwałym i godnym fundamentem kultury i współżycia ludzkiego. Bez wzajemnego przebaczenia nasze narody nie będą miały perspektywy współpracy i rozwoju na płaszczyźnie religijnej i politycznej. Widzimy potrzebę świadectwa chrześcijan z Polski i Ukrainy, by być ogniwem wzajemnej miłości w jednoczącej się Europie - przekonywał biskup.
Kończąc, bp Paweł Socha zwrócił się do wszystkich: - Jeżeli chcemy, aby nowe ideologie nie doprowadziły do nowych form prześladowań, degradacji, a nawet okrucieństw czy ludobójstwa, trzeba nam się ustawicznie nawracać.
Ostatnim akcentem uroczystości było złożenie kwiatów pod obeliskiem "Polakom, którzy w latach 1943-1945 na Kresach Południowo-Wschodnich Rzeczpospolitej ponieśli śmierć z rąk OUN-UPA".