Spotkanie Nieba z ziemią

"Niebiańskie piękno” - to temat już trzeciej lekcji w ramach Letniej Szkoły Modlitwy, która odbywa się w Zielonej Górze. 18 lipca poprowadził ją o. Piotr Paradowski OFM Conv.

Letnia Szkoła Modlitwy to wakacyjna propozycja Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin i zielonogórskich franciszkanów. Tegoroczne rozważania dotyczą Mszy św. – Podczas Eucharystii kapłan nad ciałem i krwią Chrystusa wypowiada słowa: „Oto wielka tajemnica wiary”. I my jako uczestnicy wypowiadamy takie słowa: „Głosimy śmierć Twoja Panie Jezu, wyznajemy Twoje zmartwychwstanie i oczekujemy Twego przyjścia w chwale”. Słowa te dotykają trzech tajemnic z dziejów zbawienia: śmierci Chrystusa, Jego zmartwychwstania i Jego paruzji. Paruzja jest to słowo, które oznacza powtórny powrót Chrystusa w czasach ostatecznych. Tajemnice te przeżywamy w każdej Eucharystii, one mają wymiar eschatologiczny – mówił o. Piotr Paradowski OFM Conv.

Franciszkanin przypomniał, że Eucharystia była dla pierwszych chrześcijan spotkaniem ze zmartwychwstałym Jezusem. – Zadajmy więc pytanie bo to jest ważne dla naszych dzisiejszych rozważań: „Ilu uczestników Mszy św. faktycznie wyczekuje przyjścia Pana?” Ilu z nas obecnych tutaj na Mszy św. z takim nastawieniem podeszło do Eucharystii, że to jest oczekiwanie na przyjście Pana, że to jest tęsknota za Panem, że to jest tęsknota ludzkiego serca, aby na nowo połączyć się z Nim. Wołam jak pierwsi chrześcijanie: „Marana tha” czyli „Przyjdź Panie Jezu”. Bardzo łatwo nam wypowiadać takie słowa w Eucharystii, ale gorzej jest ustawić rytm własnego serca w oczekiwaniu na przejście Pana. Niezmiernie jest ważne, aby przypomnieć sobie ten rytm serca człowieka wierzącego i zobaczyć jak pierwsi chrześcijanie sprawowali Eucharystię z jakim nastawieniem i pięknem – mówił o. Paradowski.

– Kościół pierwszych pokoleń żył atmosferą oczekiwania na przyjście Pana. I wszystko, absolutnie wszystko było temu podporządkowane. Chrześcijanie oczekując na powrót Jezusa, układali pod ten powrót swoje życie. Pracowali uczciwe i solidnie, ponieważ niedługo Pan nadejdzie, zakładali rodziny, wychowywali dzieci, odnosili się do siebie z szacunkiem oczekując przyjścia Jezusa. On był centrum, On zmartwychwstały, który jasno powiedział, że przyjdzie. On powiedział do swoich uczniów, aby byli przygotowani na to spotkanie – mówił prelegent.

Kolejne spotkanie zatytułowane „Boska gra” poprowadzi ks. Tomasz Sałatka już 25 lipca. Spotkanie rozpoczyna się o 18.00 Mszą św. w kaplicy pw. św. Franciszka z Asyżu. Konferencja rozpoczyna się ok. godz. 18.40.

Nagrania audio:

 

Nagrania audio:

Lekcja 3 (wkrótce)

Lekcja 2

Lekcja 1

Zadanie domowe - lekcja 3:

Propozycje zadań do wykonania

Dzień 1

Modlitwą dnia uczynię hymn Adorote devote św. Tomasza z Akwinu:

"Kłaniam Ci się nabożnie, Boże utajony, prawdziwie przymiotami tymi osłoniony. Tobie się serce moje w całości oddaje, bo tu Cię rozważając zupełnie ustaje. Wzrok, smak i dotykanie zawodu doznaje, lecz samemu słuchowi z wiarą się poddaje. Wierzę, co rzekł Syn Boży, sprawca Cudu tego, bo nad to słowo prawdy nie masz prawdziwszego. Na krzyżu skryte było tylko Bóstwo twoje, tu skryte człowieczeństwo wraz z Bóstwem oboje. W oboje jednak wierzę, oboje wyznawam, o co prosił łotr w skrusze, prosić nie ustawam. Ran świętych, choć nie widzę z Tomaszem, lecz wierzę Pana i Boga mego wyznawam tu szczerze. Wzmacniaj mą wiarę w Ciebie, ożywiaj nadzieję, a serce niech miłością promienieje. O cudowna pamiątka śmierci Pana mego, Chlebie żywy żywiący człowieka słabego. Daj duszy mojej życie brać z samego Ciebie, Twą słodyczą się poić na ziemi i w niebie. O Boski Pelikanie, Jezu dobry Panie, obmyj mnie nieczystego w Krwi Twej oceanie, której jedna kropelka zdolna świat ten cały oczyścić z wszystkich zbrodni, którego go skalały. Jezu, gdy pod zasłoną teraz Cię oglądam, proszę, niech mi się stanie, czego tak pożądam: bym ujrzawszy twarz Twoją w światłości krainie, szczęśliwy był na Twą chwalę patrząc nieskończenie."

Dzień 2

Może uda ci się wysłuchać fragmentów muzyki liturgicznej, która przez wieki kształtowała duchowość chrześcijan (np. chorał gregoriański, liturgia św. Jana Chryzostoma, chorał protestancki, muzyka organowa Jana Sebastiana Bacha, psalmy Mikołaja Gomółki,) czy też przejrzeć album prezentujący sztukę sakralną (rzeźby, malarstwo, ikony prawosławne, architekturę katedr świata.

Dzień 3

Niedzielny udział we Mszy św. niech zaowocuje przyjęciem Komunii św. lub modlitwą w intencji osoby powołanej do służenia Bożemu pięknu: organisty, zakrystiana, osoby układającej kwiaty w świątyni, kleryka, siostry zakonnej, kapłana.

Dzień 4

Rozważę IX rozdział dzieła Didache – nauki 12 apostołów mówiący o Eucharystii:

1. Co do Eucharystii, składajcie dziękczynienie w taki oto sposób:
2. Najpierw przy kielichu: Dziękuję Ci, Ojcze nasz, za świętą winorośl Dawida, sługi Twego, którą objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego. Tobie chwała na wieki!
3. Następnie przy łamaniu chleba: Dziękujemy Ci, Ojcze nasz, za życie i za poznanie, które objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego. Tobie chwała na wieki!
4. Jak ten chleb łamany, rozrzucony po górach, został w jedno zebrany, tak niech Kościół Twój aż po najdalsze krańce ziemi zbierze się w jednym królestwie Twoim, bo Twoja jest chwała i moc przez Jezusa Chrystusa na wieki!
5. Niech nikt nie je ani nie pije z waszej Eucharystii oprócz tych, co zostali ochrzczeni w imię Pana, gdyż to właśnie miał Pan na myśli mówiąc: "Nie dawajcie psom tego, co święte".

Dzień 5

Rozważę X rozdział Didache – nauki 12 apostołów mówiący o Eucharystii:

1. A gdy się już nasycicie, składajcie dziękczynienie w taki oto sposób:
2. Dziękuję Ci, Ojcze Święty, za święte Imię Twoje, które z woli Twojej zamieszkało w sercach naszych, i za poznanie, i za wiarę, i za nieśmiertelność, które objawiłeś nam przez Jezusa, sługę Twego, Tobie chwała na wieki!
3. Ty, Panie wszechmogący, Stworzyłeś wszystko dla Imienia Twego, dałeś ludziom pokarm i napój, aby ciesząc się nim, Tobie dziękowali. Nam zaś dałeś w swej łaskawości duchowy pokarm i napój, i życie wieczne przez Jezusa, sługę Twego.
4. Nade wszystko dziękujemy Ci za wielką potęgę Twoją. Tobie chwała na wieki!
5. Pomnij, Panie, na Kościół Twój, i wybaw go od zła wszelkiego, i uczyń doskonałym w miłości Twojej. I zgromadź go z czterech stron świata, uświęcony, w królestwie Twoim, które przygotowałeś dla niego, bo Twoja jest moc i chwała na wieki!
6. Niechaj przyjdzie łaska i przeminie świat! Hosanna Bogu Dawidowemu! Kto święty, niech podejdzie, kto nim nie jest, niech czyni pokutę! Marana tha. Amen.
7. Prorokom zaś pozwólcie odprawiać dziękczynienie, jak długo zechcą.

Dzień 6

Zaśpiewam pieśń eucharystyczną.

Dzień 7

Przyjdę na kolejne spotkanie Letniej Szkoły Modlitwy :)
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..