Nowy numer 28/2018 Archiwum

Zmiany na PJ

Już od 14 lat działa Przystanek Jezus. Przez ten czas 10 tys. chrześcijan dzieliło się swoją wiarą z uczestnikami Przystanku Woodstock. W tym roku zmieni się nieco charakter wioski PJ.

Jako Przystanek Jezus jesteśmy bardzo wdzięczni, iż od 14 lat możemy być gośćmi Przystanku Woodstock. Na przestrzeni minionych lat blisko dziesięć tysięcy młodych chrześcijan pełniło radosną posługę wśród swoich rówieśników, dzieląc się niesamowitym doświadczeniem życia pełnego przyjaźni z Jezusem Chrystusem. To właśnie On nadał naszemu życiu, często poszarpanemu przez różne okoliczności, głęboki sens i entuzjastyczną radość, która nie jest zależna od substancji zmieniających świadomość, ani ulotnych wrażeń chwilowych przyjemności.

Przez ten czas naszą misją było i nadal pozostaje: spotykanie się z rówieśnikami, bycie do ich dyspozycji, wspólne szukanie odpowiedzi na nurtujące pytania ludzi młodych, ukazywanie pozytywnej wizji świata w ujęciu ewangelicznym, przybliżanie uczestnikom Festiwalu ogromnego potencjału ludzi młodych z całego świata realizujących swoje pasje w pełnych podziwu projektach multimedialnych, muzycznych i teatralnych inspirowanych ewangelicznym przesłaniem. Posługa taka jak najbardziej spełnia rolę systemu zapobiegawczego jak i wpisuje się w działalność profilaktyczną o bardzo szerokim spektrum. Dzielenie się z młodymi takimi wartościami jak: proegzystencja (życie dla innych),  wolność od nałogów, życie pełne przygód w przyjaźni z Jezusem, otwartość i przyjaźń międzyludzka, atrakcyjne, radosne i czyste życie, które wynikają z natury Ewangelii, są wartościami najwyżej cenionymi pośród osób młodych i motywującymi do zmiany życia na lepsze. Ewangelizacja bowiem, to zawsze kroczenie ku życiu w wolności do dojrzałości i odpowiedzialności.

Młodzi chrześcijanie z pełnym dynamizmem wchodzą we wszystkie rzeczywistości współczesnego świata nadając im bardzo oryginalny kształt przez postawę twórczą i ewangeliczną. Niemalże każdy rodzaj muzyki doczekał się swojej odmiany w ujęciu chrześcijańskim, nie ustępującym pod względem profesjonalności aranżu jak i wykonania. Najnowsze technologie są wykorzystywane przez młodych chrześcijan na całym świecie do komunikowania Prawdy którą jest Jezus. Wiele pomysłów z których korzystamy na co dzień nie mając świadomości, zostało wymyślonych przez ludzi wierzących. Dlatego nie można nam nie dzielić się Tym, który naszemu życiu nadał przeogromny dynamizm i perspektywę, która przekracza życie wyłącznie teraźniejszością. Nie wolno nam bowiem odnalezionego szczęścia zachować wyłącznie dla siebie.

Zawsze naszą obecność na Przystanku Woodstock traktowaliśmy jako odpowiedź na prośbę pana Jerzego Owsiaka z 1998 roku wyrażoną w jednym z periodyków, w której zapraszał do zagospodarowania w pozytywny sposób młodzieży przyjeżdżającej na ten kolorowy Festiwal. W gronie organizatorów staraliśmy się o wcześniejsze ustalanie wszystkich spraw organizacyjnych, by wypełnić wymogi wynikające z Regulaminu tej imprezy.

Ponieważ nie jesteśmy sponsorem Festiwalu Przystanek Woodstock, na który nie wpłacamy żadnych funduszy, zrozumiałe jest, że otrzymujemy lokalizację na peryferiach tego wielkiego wydarzenia.  W bieżącym roku po raz piąty otrzymaliśmy od Organizatorów nową lokalizację. Za każdą taką zmianą miejsca byliśmy coraz bardziej oddaleni od centrum życia Festiwalu. Zawsze było to poważnym utrudnieniem dla naszych działań, gdyż chcąc realizować naszą misję trudno to robić będąc poza głównym nurtem woodstockowego życia. W tym roku zostaliśmy umieszczeni na samym skraju festiwalowego pola, odcięci od głównych szlaków komunikacyjnych.  Jest dla nas oczywiste, że z tego powodu Wioskę Przystanku Jezus odwiedzać będzie garstka woodstockowej młodzieży. Pomimo stawianych przed nami trudności podejmujemy to wyzwanie, choć z konieczności musi się ono przełożyć na o wiele mniejsze oddziaływanie audiowizualne. Można by przez to odnieść wrażenie, że świat młodych chrześcijan nie ma nic atrakcyjnego, porywającego, muzycznie, teatralnie czy multimedialnie dobrze przygotowanego do zaoferowania młodym z Przystanku Woodstock. Ale to tylko wrażenie poparte taką a nie inną lokalizacją.

W tym roku społeczność Przystanku Jezus liczy blisko osiemset osób – ewangelizatorów z Polski, Anglii, Belgii, Irlandii, Słowacji, Francji i Niemiec. Taka spora grupa potrafi znacząco zaistnieć nawet w wielkiej skali Woodstocku. Jesteśmy radośni, kolorowi, rozśpiewani i co najważniejsze, przebywa wśród nas Chrystus, który najbardziej przyciąga uwagę i serca obserwującej nas młodzieży.

W tym roku zmieni się nieco charakter wioski Przystanku Jezus. Będzie tu stworzona strefa odprężenia, wyciszenia i modlitwy. Oznaczona będzie smukłym białym Krzyżem, jak zwykliśmy to robić od rok 1998. Tu będzie można spokojnie kontynuować rozpoczęte rozmowy, a w razie potrzeby skorzystać ze spowiedzi. Tu będzie okazja uczestniczenia w spotkaniu z gośćmi Przystanku Jezus: biskupem Edwardem Dajczakiem, misjonarzami z odległych krajów, socjologami, specjalistami od uzależnień, działaczami pro-life, itp. Tu wieczorem będzie można obejrzeć film z dobrym przesłaniem i ostatecznie odpocząć po intensywnym dniu.

Dziękujemy wszystkim którzy wspierają to dzieło ewangelizacji wśród młodych któremu z radością i wielką nadzieją nadaliśmy przed laty nazwę – PRZYSTANEK JEZUS. Dziękujemy Biskupom, księżom, siostrom zakonnym, osobom konsekrowanym i całej rzeszy przyjaciół – ludzi świeckich, którzy ochotnym sercem co roku odpowiadają na nasze zaproszenie, by współtworzyć tę małą, ale jakże radosną Wiosnę Kościoła jaką staje się nasza przystankowa Wspólnota.

Trwając na modlitwie i ostatnich przygotowaniach prosimy módlcie się razem z nami o trwały owoc w życiu naszym i młodych ludzi, których spotkamy na Polu Woodstocku.

Organizatorzy i Ekipa PJ 2013
Gubin, dn. 15 lipca 2013r.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • viadriner
  30.07.2013 08:25
  "Gdyby wiara Twa była jak gorczycy ziarno"...
  Kochani, Jezus powiedział "Idźcie i nauczajcie". Jestem mieszkańcem Kostrzyna. Cieszę się że "Przystanek Jezus" działa w czasie "Przystanku Woodstock". Nie załamujcie się. Ważne, że i w tym roku macie miejsce na polu woodstockowym. Na peryferiach ? A może to właśnie dobre miejsce ? Jak sami mówicie w tym roku będzie to miejsce wyciszenia. I dobrze, że jesteście. Niech Duch Święty prowadzi Was.

  Sławek

  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma