Nowy numer 33/2018 Archiwum

Spotkanie Nieba z ziemią

„Boska gra” – to temat już kolejnej lekcji w ramach Letniej Szkoły Modlitwy, która odbywa się w Zielonej Górze. 25 lipca poprowadził ją o. Piotr Paradowski OFM Conv.

Letnia Szkoła Modlitwy to wakacyjna propozycja Diecezjalnego Duszpasterstwa Rodzin i zielonogórskich franciszkanów. Tegoroczne rozważania dotyczą Mszy św. – Po co przychodzimy na liturgię? Chciałbym się oprzeć na tekście kard. Josepha Ratzingera, genialnego teologa, który pokazuje, w odwołaniu do wyjścia Izraela z Egiptu, że liturgię sprawuję się po to, aby dojść do Ziemi Obiecanej. Egipt jest symbolem: bólu, cierpienia, zmagania się, krzywdy, uciskania, niesprawiedliwości. My często także znajdujemy się w podobnej sytuacji: bólu, cierpienia i niesprawiedliwości. I liturgia ma nam pomóc wyjść do Ziemi Obiecanej. To jest główny cel. Pan Bóg przychodzi nie po to, żebyśmy Go oglądali. On chce nas poprowadzić do Ziemi Obiecanej poprzez liturgię. Mam również pomóc nam oddać chwałę Panu Bogu. Warto w tym momencie zapytać się siebie: „Czy idąc na liturgię mam świadomość, że idziemy do Ziemi Obiecanej?” – mówił prelegent.

– Trzeba pozostawić to, co ziemskie i spróbować powiedzieć: „Panie Boże, różnie jest w moim życiu, ale chcę to zostawić i idę Ciebie posłuchać”. Kiedy idziemy w niedzielę do kościoła, to ubieramy się w odświętny strój, aby zostawić te nasze robocze rzeczy i wejść w ten klimat pustyni. To jest bardzo trudne, ale trzeba próbować – podkreślał ks. Tomasz Sałatka. – To jest niesłychanie istotne, żeby w liturgii dawać prowadzić się Panu Bogu: „Ty mnie Panie prowadź” – kontynuował.

Kolejne spotkanie zatytułowane „I co z tego?” poprowadzi ks. Tomasz Gierasimczyk już 1 sierpnia. Spotkanie rozpoczyna się o 18.00 Mszą św. w kaplicy pw. św. Franciszka z Asyżu. Konferencja rozpoczyna się ok. godz. 18.40.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma