Dziś w Lubuskiem naukę rozpoczęło ponad 130 tysięcy uczniów. Wojewódzka inauguracja nowego roku szkolnego odbyła się w Zespole Edukacyjnym nr 1 na zielonogórskim Chynowie.
Pierwszy dzwonek poprzedziła Msza św. w tutejszym kościele. O błogosławieństwo Boże dla uczniów i nauczycieli modlił się bp Stefan Regmunt. – Współczesna oświata powinna zadać sobie pytanie: komu ma służyć? Powinna służyć przede wszystkim rodzinie – zauważył już po Mszy św. b Stefan Regmunt. – Jesteśmy świadkami sporu o wiek rozpoczęcia nauki, widzimy problem likwidacji szkół oraz szeregu problemów związanych z programem nauczania. To wszystko nie buduje jedności, ale burzy współpracę. Oświata musi sobie uświadomić, że pełni rolę służebną – dodał.
Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Zespole Edukacyjnym nr 1 nie odbyła się przypadkowo. Po kilku latach starań udało się wybudować gimnazjum dla uczniów z Chynowa. Inwestycja pochłonęła ponad 2,5 mln zł. Wojewódzka inauguracja roku szkolnego w Zespole Edukacyjnym nr 1 nie odbyła się przypadkowo. Po kilku latach starań udało się wybudować gimnazjum dla uczniów z Chynowa. Inwestycja pochłonęła ponad 2,5 mln zł. Gimnazjum to nowoczesny obiekt składający się z pięciu klas, stołówki oraz gabinetu psychologa i pedagoga. W budynku znajduje się także biblioteka.
Zadowolenia z nowej szkoły nie kryje tutejsza dyrektor Grażyna Dumańska. – Nasza placówka ma ponad 60. letnią tradycję. O tę szkołę zabiegaliśmy dosyć długo, ponieważ nasza dzielnica bardzo się rozwija i zapotrzebowanie było takie, żeby w tej okolicy powstało gimnazjum, którego dotąd brakowało – wyjaśnia dyrektor. – Szkoła będzie miała charakter dwufunkcyjny. W budynku gimnazjum już we wrześniu zostanie uruchomione filia Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Cypriana Kamila Norwida, która będzie służyła mieszkańcom naszej dzielnicy. Natomiast z tyłu za szkołą powstał plac zabaw z funduszy ministerialnych, który będzie służył tutejszym dzieciom bo to jedyny plac zabaw w dzielnicy Chynów. Dzięki temu szkoła będzie służyła nie tylko uczniom, ale wszystkim mieszkańcom – dodaje.
W swoim wystąpieniu Lubuski Kurator Oświaty Bogna Ferensztajn mówiła przede wszystkim o tym, jak ważna dla młodych ludzi powinna być edukacja. – Wakacje niestety już się skończyły i czas wrócić do szkolnej dyscypliny. Chcę w pierwszym dniu przypomnieć, że wasze życiowe plany, talenty, pasje, marzenia zrealizują się w pełni tylko, jeśli nauczycie się czytać, pisać, liczyć, myśleć – mówiła kurator. – Życzę, aby odbierając świadectwo szkolne z rąk wychowawców każdy lubuski uczeń i uczennica z dumą i uśmiechem na twarzy mógł powiedzieć: „W tym roku naprawdę się postarałem” – dodała.