Nowy numer 28/2018 Archiwum

Tylko dla twardzieli

Zaproszenie bp. Stefana Regmunta do udziału w Diecezjalnej Pielgrzymce Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu.

Wchodzimy w ostatni etap Roku Wiary. Jesienią będziemy obchodzić 1010. rocznicę męczeńskiej śmierci Pięciu Braci Międzyrzeckich. Są oni pierwszymi męczennikami Polski. Dzięki nim otrzymaliśmy piękny i urodzajny owoc wiary. Ubodzy mnisi wyznali ją, przyjmując śmierć z rąk chciwych sąsiadów. Okazali się mężni, a zarazem pokorni. Zaufali bezgranicznie Bogu i w godzinie próby wykazali szlachetną ludzką odwagę. Młodsi zostali pociągnięci przykładem starszych. Dla początkujących w wierze nowicjuszy wzorem stali się wytrwali zakonnicy. Ich pokutne życie wśród mieszkańców międzyrzeckiej ziemi pobudziło licznych do ofiarności i zaangażowania. Ich krwawa śmierć natomiast otworzyła oczy wielu na to, co dla człowieka najważniejsze i bezcenne.

Nie bez znaczenia pozostają też zapisane przed wiekami przez kronikarzy fakty, że nasi Pierwsi Męczennicy mieli szczególny wpływ na męską społeczność międzyrzeckiego grodu i okolic. Okoliczni mężczyźni pomogli im wznieść drewniane zabudowania klasztorne i świątynię. Kameduli byli pierwszym w tej części kraju męskim zakonem otwartym na miejscowe powołania kapłańskie i zakonne. Powstały klasztor stał się też szybko miejscem formacji liturgicznej dla pochodzących stąd ministrantów i chłopięcej scholi. Mnisi uczyli więc benedyktyńskiej pracy i modlitwy. Pomagali żyć według reguł Ewangelii. Byli dobrymi przyjaciółmi dziadków, ojców i synów oraz oddanymi powiernikami tajników męskich zmagań o ciekawe i uczciwe życie.

Wszystko to staje się dziś ważną inspiracją, by skierować zaproszenie na Diecezjalną Pielgrzymkę Mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu. Odbędzie się ona 21 września br. Rozpoczniemy ją o godz. 9.30 we wsi Święty Wojciech – na miejscu męczeństwa. Tam odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne, a następnie poniesiemy w procesji relikwiarz Pięciu Braci do poświęconej im świątyni w Międzyrzeczu. O godz. 13 rozpocznie się uroczysta Eucharystia, a po niej czas radosnego świętowania na przykościelnym placu.

Serdecznie zapraszam wszystkich mężczyzn naszej diecezji na pierwsze w historii takie spotkanie. Mam nadzieję, że staniecie się, Drodzy Diecezjanie, nie tylko jego uczestnikami, ale także gospodarzami. Pomóżcie zorganizować wyjazd duszpasterzom. Ojcowie, zabierzcie ze sobą koniecznie waszych synów. Miejcie odwagę zaproponować wyjazd swoim braciom i kolegom. Pomóżcie przyjechać do Międzyrzecza także waszym dziadkom i starszym sąsiadom. Niech tego dnia spełnią się wśród nas słowa apostoła: "Chcę więc, by mężczyźni modlili się na każdym miejscu, podnosząc ręce czyste, bez gniewu i sporów" (1 Tm 2, 8). Potrzebujemy dziś mocnych w wierze mężczyzn, odważnych i uczciwych, żyjących modlitwą i wiernych Ewangelii. Ufam, że międzyrzeccy Męczennicy pomogą nam ich zgromadzić, pokierują i umocnią, aby wydali obfity owoc wiary w naszych czasach.

W oczekiwaniu na międzyrzeckie spotkanie wszystkim Wam z serca błogosławię

bp Stefan Regmunt

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma