Nowy numer 32/2020 Archiwum

Koncerty u św. Jadwigi

Od 5 do 8 września w Krośnie Odrzańskim na Zamku Piastowskim i w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w ramach VII Festiwalu Jadwigensis odbywa się cykl koncertów muzyki poważnej.

Festiwal jest artystycznym przedsięwzięciem międzynarodowym, służącym upowszechnianiu kultury wysokiej, podczas którego można usłyszeć utwory m.in. Chopina, Moniuszki, Szpilmana i Góreckiego. W ubiegłych latach w programie pojawiała się muzyka sacrum związana ze Śląskiem i dworem Jadwigi, była też muzyka operowa i operetkowa. W Krośnie Odrzańskim gościli już artyści m.in. z Polski, Niemiec, Węgier, Estonii, Rosji i Stanów Zjednoczonych. W tym roku koncerty podejmują tematykę ojczyzny i patriotyzmu. Oprócz muzyki poważnej i dawnej są też akcenty nowe, tj. współczesne tanga i występ Anity Lipnickiej i Johna Portera.

– Koncerty odbywają się na zamku i w kościele, ponieważ oba miejsca zawiązane są ze św. Jadwigą. Księżna umiała grać na harfie, prawdopodobnie pisała też wiersze, stąd pomysł festiwalu muzycznego połączonego z poezją – wyjaśnia Jerzy Szymczak, przewodnik po Zamku Piastowskim i społeczny opiekun zabytków. – Św. Jadwiga była i jest ciekawą postacią. W życiu miała jeden cel – chciała być świętą i konsekwentnie do tego dążyła. Zasłynęła z miłosierdzia do ludzi chorych i ubogich. Ponadto, choć żyła w średniowieczu, umiała czytać i pisać po łacinie. Była panią tego zamku oraz fundatorką kościoła parafialnego.

Program koncertów:

6 września godz. 19, Zamek Piastowski – „Złote lata tanga”. Na scenie zamkowej pojawi się Trio Grzegorza Frankowskiego, w składzie: Jacek Bylica – fortepian, Piotr Kopietz – bandoneon, Grzegorz Frankowski – kontrabas.

7 września godz. 19, kościół pw. św. Jadwigi Śląskiej –  koncert „Sześć wieków muzyki” w wykonaniu wrocławskiego chóru kameralnego „Cantores Minores Wratislavienes”.

8 września godz. 20, Zamek Piastowski – koncert duetu Anita Lipnicka i John Porter (koncert biletowany).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama