Nowy numer 33/2020 Archiwum

Budujmy żywy Kościół

- Chcę pogratulować wam tego, czego dokonaliście na 50-lecie waszej parafii. To jest cud. Byłem tu kiedyś i jeszcze długo będę podziwiał, to jest inna świątynia – mówił 7 września bp Stefan Regmunt.

W tym roku parafia pw. Narodzenia NMP w Laskach Lubuskich miała trzy powody do świętowania: 50-lecie parafii, konsekracja kościoła i odpust.

Miejscowość Laski Lubuskie znana jest już od 1317 roku. Niegdyś była posiadłością biskupów lubuskich z siedzibą w Górzycy. Początki obecnej świątyni sięgają XV w. Po II wojnie światowej miejscowość należała do parafii NMP Królowej Polski w Słubicach. W 1963 roku bp Wilhelm Pluta powołał nową parafię, a jej pierwszym proboszczem był ks. Wawrzyniec Śmidoda CM. Obecnie pasterzem parafii, do której oprócz Lasek Lubuskich należą także Pamięcin, Radów i Radówek, jest ks. Jan Zych.

Przygotowania do parafialnego święta rozpoczęły się cztery lata temu generalnym remontem świątyni. – Wymieniono dach, tynki wewnątrz i elewację oraz odnowiono ołtarz. Całość kosztowała ponad 400 tys. zł – wyjaśnia Robert Stolarski, wójt gminy Górzyca. – Jesteśmy małą wspólnotą, ale wszyscy włączają się w życie parafii. Największe zaangażowanie było w remont i wspólnymi siłami odnowiliśmy to miejsce – dodaje Anna Szczerbin.

Jubileuszowej Mszy św. przewodniczył i poświęcenia dokonał bp Stefan Regmunt, który przypomniał, że ludzie wierzący są wezwani do budowania żywego Kościoła. – Nie mury świadczą o wielkości kultu Bożego, ale nasza wiara i nasze życie – mówił biskup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama