Pokazy sprzętu wojskowego, koncerty, wystawy, atrakcje sportowe i rekonstrukcje grup historycznych to tylko kilka atrakcji tegorocznego Jarmarku św. Michała w Żaganiu.
Trzydniowe święto Żagania odbywające się od 13 do 15 września to impreza, której celem jest m.in. promocja miasta i integracja lokalnej społeczności. Bogaty program wydarzeń muzycznych, sportowych i artystycznych połączony jest z kiermaszem różnorodnych produktów handlowych, na którym nie brakuje regionalnych przysmaków i wyrobów rękodzielniczych.
Tradycja Jarmarków św. Michała związana jest z wcześniejszym handlowym charakterem miasta. Już w przedlokacyjnym Żaganiu, położonym w miejscu obecnego Starego Żagania, istniał plac targowy. W XII wieku gród Sagan strzegł przeprawy przez rzekę Bóbr na. tzw. Niskim Trakcie, zwanym też Traktem Solnym, ponieważ przewożono tędy sól do Polski. Był to ważny w Średniowieczu szlak handlowy, który prowadził z Halle do Poznania. Z czasem w okolicach grodu powstała osada targowa, a średniowieczne miasto było źródłem zaopatrzenia w wyroby miejscowego rzemiosła dla okolicznych wsi. Rozwój osadnictwa w okolicach Żagania w XIII wieku spowodował ożywienie w mieście życia gospodarczego i wymiany handlowej. Już w 1299 roku wspomina się o rybakach. W XIV – XV wieku istniały już cechy piekarzy, rzeźników, szewców, krawców, kuśnierzy, bednarzy, tkaczy i kowali. W okolicach działało co najmniej kilkanaście młynów. W Żaganiu była również gildia kupiecka. Już w XIV wieku istniał tutaj targ solny. W tym też okresie bogaci żagańscy kupcy zajmowali się przede wszystkim handlem zagranicznym. W 1290 r. mówi się o żagańskich srebrnych monetach, a w 1310 roku o żagańskiej mennicy. Rozwój gospodarczy i handlowy miasta spowodował, że w mieście zaczęto organizować coroczne jarmarki. Od XIV w. jarmark taki odbywał się 29 września, czyli w dzień świętego Michała, stąd nazwa Jarmark św. Michała.
Szczegółowy program imprezy TUTAJ.