Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Podpatrujmy Maryję

W Sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej od 19 do 21 września odbyło się Sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego i Spotkanie Kustoszy Sanktuariów Polskich. Wzięło w nim udział prawie 80 osób z całej Polski.

Po raz pierwszy Spotkanie Kustoszy Sanktuariów Polskich i Sympozjum Towarzystwa Mariologicznego odbyło się w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. – Wystosowałem zaproszenie, aby takie spotkanie mogło odbyć się kiedyś w Rokitnie. Odpowiedź przyszła bardzo szybko i zaczęliśmy się przygotowywać do tego historycznego spotkania – wyjaśnia ks. Józef Tomiak, kustosz Sanktuarium Matki Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. – Pozostanie trwały ślad tego spotkania, ponieważ ukaże się publikacja, która będzie bardzo mocno osadzona w literaturze mariologicznej – dodaje.

Myślą przewodnią sympozjum było hasło: „Wierzyć z Maryją i jak Maryja”. – Na zakończenie Roku Wiary wpatrujemy się w Matkę Bożą, aby od Niej uczyć się wiary i ją umacniać – wyjaśnia o. Grzegorz Bartosik, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. – Polskie Towarzystwo Mariologiczne istnieje już 14 rok. – To spotkanie ma podwójny aspekt, z jednej strony chodzi o pogłębienie teologiczne jakiegoś zagadnienia ważnego dla naszego życia duchowego, a z drugiej strony chcemy, aby co roku drukowane materiały służyły w duszpasterstwie – dodaje.

„Świadek i wzór wiary. Teologiczne implikacje wiary Maryi” (ks. prof. dr hab. Janusz Lekan), „Wiara celebrowana z Maryją w oparciu o: Zbiór Mszy o Najświętszej Maryi Pannie“ (0. dr Piotr Polek OSPPE), „Maryjna perspektywa Nowej Ewangelizacji” (ks. prof. US dr hab. Edward Sienkiewicz), „Muzyczna ikona Maryi a wiara” (Ks. dr Stanisław Garnczarski), „Sanktuarium maryjne jako szkoła wiary” (ks. dr Janusz Kumala) – to niektóre tematy wygłoszonych w Rokitnie wykładów.

Jeden z wykładów – „Geneza tematu: Wiara Maryi” – zaprezentował ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski. – Maryja pozostaje wzorem podstawowych postaw wiary. Posłuszeństwo w wierze, wierność, wolność, poświęcenie. Wydobyć wszystkie te przymioty wiary jest zadaniem chrześcijańskim, tym bardziej, że niektóre przymioty wiary nam się gubią, albo o nich zapominamy. Tutaj chcemy je odkryć – wyjaśnia ks. Królikowski.

W spotkaniu wziął udział bp Jan Zając, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej, a także  przewodniczący Zespołu KEP ds. Sanktuariów oraz kustosz Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Drugiego dnia sympozjum uroczystej Mszy św. przewodniczył także ordynariusz zielonogórsko-gorzowski bp Stefan Regmunt. – Mamy w naszej wierze być blisko Maryi. Mamy podpatrywać Matkę Przenajświętszą, jak Ona swoją wiarę wyrażała i kształtowała. Jesteśmy pewni tego, że Maryja jest dla nas wzorem wiary w Boga – mówił podczas homilii bp Regmunt.

Malowniczo położone wśród lasów i jezior Rokitno, w którym znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej, znajduje się między Gorzowem Wielkopolskim a Zieloną Górą.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma