Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Towarzyszyć choremu

„Komunikacja z ciężko chorym i jego rodziną” – to temat szkolenia dla kapłanów sprawujących opiekę nad chorymi i cierpiącymi w szpitalach, hospicjach i domach opieki społecznej, jak odbył się 26 września w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie.

Msza św., wykłady i warsztaty złożyły się na doroczne formacyjne szkolenie kapelanów ośrodków zdrowia, które odbyło się 26 września w sanktuarium w Rokitnie.W spotkaniu wziął udział ordynariusz diecezji bp Stefan Regmunt, który jest członkiem Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych oraz przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. – Zmieniają się uwarunkowania posługi kapelana. Dawniej rodzina wypełniała szereg obowiązków wobec chorego. Dzisiaj rodzina jest albo zagoniona, albo sama przeżywa różne kryzys, dlatego też ksiądz dziś musi spełniać wiele funkcji, nie tylko udzielić sakramentów świętych, ale też towarzyszyć choremu – powiedział bp Regmunt.

W spotkaniu wzięło udział 44 księży   W spotkaniu wzięło udział 44 księży Krzysztof Król /GN Wykłady i warsztaty poprowadził dr Dominik Krzyżanowski z Uniwersytetu Medycznego, który podkreśla, że w posłudze duszpasterskiej niezwykle ważna jest obecność przy chorym i chęć towarzyszenia. – Wszystkie aspekty w posłudze są istotne, ale trzeba przede wszystkim zauważyć człowieka i pośród wielu obowiązków duszpasterskich znaleźć dla niego czas – zauważa dr Dominik Krzyżanowski.

Duszpasterzem służby zdrowia w naszej diecezji jest ks. Andrzej Piela.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma