Nowy numer 48/2020 Archiwum

14 tysięcy żaków na UZ

Uniwersytet Zielonogórski zainaugurował dzisiaj nowy rok akademicki. W wydarzeniu wzięli udział dziekani, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracyjni uczelni, studenci, a także przedstawiciele duchowieństwa oraz władz samorządowych.

W tym roku naukę na 10 wydziałach uczelni podjęło 14 tysięcy żaków studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych. Do pracy przystąpiło prawie 900 pracowników naukowych. Zajęcia prowadzone są na ponad 40 kierunkach. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem rektora prof. Tadeusza Kuczyńskiego. – W tym roku (…) uruchomiono dwa nowe kierunki: inżynierię danych oraz kulturoznawstwo. Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych po raz pierwszy, według nowych zasad, ocenił potencjał wszystkich jednostek naukowych w polskich uczelniach, instytutów naukowych PAN, instytutów badawczych i in. Na 10 wydziałów UZ dwa uzyskały kategorię A. Najlepiej wypadły nauki ścisłe: Wydział Fizyki i Astronomii oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Pozostałe wydziały UZ otrzymały kategorię B. Żaden z Wydziałów nie otrzymał kategorii C, co jest bardzo dobrym wynikiem dla naszego Uniwersytetu i bardzo dobrze świadczy o naukowym potencjale naszej uczelni. Kierunek pielęgniarstwo prowadzony na Wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał pozytywną ocenę jakości kształcenia, co oznacza przyznanie przez Ministra Zdrowia certyfikatu akredytacji na kolejne 5 lat – wyliczał rektor.

Na podjęcie nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim zdecydowało się o 20 procent osób mniej niż w roku ubiegłym.

W uroczystości wzięli udział m.in.bp Stefan Regmunt, marszałek Elżbieta Polak, kurator oświaty Bogna Ferensztajn, wojewoda Jerzy Ostrouch, prezydent miasta Janusz Kubicki.

O godzinie 17:00 w kościele pw. św. Józefa odbyła się Msza św. w intencji środowiska akademickiego, a wieczorem, w auli UZ, koncert inauguracyjny pt. „Mistrz i uczennica” w wykonaniu pianistek Lidii Kozubek i Ta Lan Phoung z Wietnamu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama