Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Módlmy się za zmarłych

Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli tzw. Dzień Zaduszny stanowi okazję do bardziej intensywnej modlitwy za zmarłych. Odwiedzenie cmentarza, w pierwszych ośmiu dniach listopada, to nie tylko okazja do zapalenia znicza, ale przede wszystkim do modlitwy i uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych.

W Dniu Zadusznym Kościół odprawia Msze św. w intencji zmarłych i modli się za nich. – Zmarli otrzymują przez to duchową pomoc, a wierni żyjący jeszcze na ziemi doświadczają pocieszenia i umacniają swoją nadzieję zmartwychwstania i życia wiecznego. W ten sposób Kościół wyraża łączność, jaka istnieje między wszystkimi jego członkami, więź przekraczającą granicę śmierci – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Modlitwa za zmarłych stanowi starożytną praktykę chrześcijańską. – Znalazła ona swój wyraz w katolickim nauczaniu o „czyśćcu”. Czyściec to stan, w jakim znajdują się ludzie, którzy umierają w przyjaźni z Bogiem, ale ich miłość do Boga i do bliźniego wymaga jeszcze udoskonalenia. Zmarli ci podlegają więc „oczyszczeniu”, chociaż trwają już w miłości Chrystusa – tłumaczy ks. Sapieha.

Od uroczystości Wszystkich Świętych aż do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych. W tym celu należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i modlić się za dusze zmarłych przy zachowaniu stałych warunków odpustu.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma