Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli tzw. Dzień Zaduszny stanowi okazję do bardziej intensywnej modlitwy za zmarłych. Odwiedzenie cmentarza, w pierwszych ośmiu dniach listopada, to nie tylko okazja do zapalenia znicza, ale przede wszystkim do modlitwy i uzyskania odpustu zupełnego za zmarłych.
W Dniu Zadusznym Kościół odprawia Msze św. w intencji zmarłych i modli się za nich. – Zmarli otrzymują przez to duchową pomoc, a wierni żyjący jeszcze na ziemi doświadczają pocieszenia i umacniają swoją nadzieję zmartwychwstania i życia wiecznego. W ten sposób Kościół wyraża łączność, jaka istnieje między wszystkimi jego członkami, więź przekraczającą granicę śmierci – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.
Modlitwa za zmarłych stanowi starożytną praktykę chrześcijańską. – Znalazła ona swój wyraz w katolickim nauczaniu o „czyśćcu”. Czyściec to stan, w jakim znajdują się ludzie, którzy umierają w przyjaźni z Bogiem, ale ich miłość do Boga i do bliźniego wymaga jeszcze udoskonalenia. Zmarli ci podlegają więc „oczyszczeniu”, chociaż trwają już w miłości Chrystusa – tłumaczy ks. Sapieha.
Od uroczystości Wszystkich Świętych aż do 8 listopada można uzyskać odpust zupełny dla zmarłych. W tym celu należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i modlić się za dusze zmarłych przy zachowaniu stałych warunków odpustu.