Nowy numer 25/2018 Archiwum

Polskie światełka na Kresach

Już czwarty raz uczniowie z koła misyjnego "M²", działającego w SP w Kotli włączyli się w akcję pt. "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia", której celem jest zbiórka zniczy na Kresy.

Zebrane podczas kwest lampki zapłoną na wielkich narodowych nekropoliach na Rossie w Wilnie i Łyczakowie we Lwowie, a także na 50 polskich cmentarzach na Ukrainie, które tego lata były remontowane przez młodych wolontariuszy z Dolnego Śląska. – To miejsca zapomniane i dlatego chcemy, żeby wróciła o nich pamięć. Oglądaliśmy na kole reportaż o cmentarzach na Kresach i groby były bardzo zniszczone, zarośnięte i brudne, z powyłamywanymi krzyżami i zniszczonymi płytami na grobach. Uczestniczyłam w akcji, bo może tam leży jakiś mój bliski, czy przodek, o którym nawet nie wiem – mówi Krysia Hyżak. – Zbieraliśmy znicze po każdej Mszy św. w niedzielę, później je przywieźliśmy do szkoły i pakowaliśmy w kartony, które zostaną wysyłane na Kresy. Kiedy się widzi taki opuszczony grób, to robi się przykro i dlatego pomagam – dodaje Malwina Wierzbicka. Wolontariusze z kola misyjnego dzięki przychylności księży kwestowali na terenie parafii Krzepielów, Kotla i w Sobczycach należących do parafii kolegiackiej w Głogowie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma