GN 28/2018 Archiwum

Nie zapomnij o fladze

"Być patriotą to kochać ojczyznę i się jej nie wstydzić" - powiedział mi jeden z tegorocznych uczestników konkursu "Ojczyzno ma". Patriotyzm jest pewnie różnie rozumiany i dla każdego może oznaczać co innego. Widać to chociażby po różnorodności organizowanych w naszej diecezji wydarzeń.

Oferta patriotycznych spotkań jest bogata i atrakcyjna i każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. W Gorzowie Wlkp., Świebodzinie i Nowej Soli trwa Tydzień Patriotyczny. W naszej diecezji to nowość, zapoczątkowana w ubiegłym roku, która cieszy się dużym powodzeniem. Oprócz tradycyjnych uroczystości, odbywa się też wiele imprez kulturalnych, muzycznych i sportowych. Jak widać, patriotyzm to nie tylko tradycja, ale i nowe rozumienie umiłowania ojczyzny, wyrażane w rozmaity sposób. W Jerzmanowej k. Głogowa z okazji Święta Niepodległości w "Biegu Gęsim" biegają dzieci, młodzież i starsi, podobne maratony odbywają się również m.in. w Gubinie i Żaganiu. W Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze zaplanowano patriotyczne gry miejskie, a w Skwierzynie – mecze piłki koszykowej i siatkowej. Ciekawym zjawiskiem jest też manifestowanie barw narodowych. Oprócz flag wywieszanych na ulicach miast, coraz częściej podczas imprez zauważalne są biało-czerwone stroje lub koszulki z patriotycznymi i narodowymi hasłami. Myślę, że właśnie m.in. o takim manifestowaniu polskości myślał uczestnik konkursu, mówiąc o niewstydzeniu się Polski. Nie wstydźmy się więc Polski i wywieśmy biało-czerwoną flagę, narodowy symbol i znak pamięci o tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnym, niepodległym kraju.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma