Nowy numer 47/2020 Archiwum

Święto Niepodległości przejdź do galerii

Tegoroczne wojewódzkie uroczystości rocznicowe zorganizowane zostały w Gorzowie Wlkp. przez Wojewodę Lubuskiego, Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Przewodniczącego Rady Miasta.

– O sprawiedliwą Polskę trzeba było walczyć. Często trzeba było płacić krwią i łzami za wolność ojczyzny – powiedział w kazaniu bp Stefan Regmunt. Ordynariusz zielonogórsko-gorzowski przywołał ofiarę ludzi kościoła, opozycjonistów, którzy oddali życie za wolną i sprawiedliwą Polskę. – Jesteśmy spadkobiercami tych, którzy wywalczyli wolność naszej ojczyzny, tych którzy nie żałowali swoich sił i zaangażowania – kontynuował bp Regmunt.

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna, powołana przez rządy Austrii i Niemiec, przekazała naczelne dowództwo wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu. Okupacyjne wojska niemieckie rozpoczęły ewakuację z terytorium Królestwa Polskiego. W Warszawie i wielu innych polskich miastach ludność cywilna przyłączyła się do rozbrajania żołnierzy niemieckich. Polska po 123 latach rozbiorów ponownie pojawiła się na mapie Europy.

Tegoroczne wojewódzkie uroczystości rocznicowe zorganizowane zostały w Gorzowie Wlkp. przez Wojewodę Lubuskiego, Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Przewodniczącego Rady Miasta. W kościele katedralnym odprawiona została Msza Święta w intencji Ojczyzny. Uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem bp. Stefana Regmunta zgromadziła wiernych, którzy modlili się w intencji Polski. W liturgii uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, kompanie honorowe wojska, policji, straży pożarnej i harcerze.

Po Mszy Świętej w uroczystym marszu uczestnicy przeszli pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Skwerze Wolności. Oddano hołd poległym w walce o wolną Polskę apelem pamięci i salwą honorową. Wypuszczono w niebo 200 biało-czerwonych baloników. Wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch wspólnie z harcerzami rozwiązali siatkę z balonami. Na zakończenie  uroczystości delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.


 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama