Nowy numer 13/2024 Archiwum

Potrzeba codziennego świadectwa

W Międzyrzeczu od 8 do 13 listopada odbywały się uroczystości odpustowe i jubileuszowe z okazji 1010. rocznicy śmierci patronów diecezji: Benedykta, Jana, Mateusza, Izaaka i Krystyna.

W tym roku mija 1010 lat od męczeńskiej śmierci Braci Międzyrzeckich. W związku z tym 8 listopada zorganizowano konferencję naukową w międzyrzeckim muzeum, a dzień później odbyła się polowa Msza św. na dziecińcu zamkowym.

Same uroczystości odpustowe rozpoczęły się już tradycyjnie w nocy z 10 i 11 listopada czyli dokładnie w rocznicę męczeńskiej śmierci. Po nabożeństwie we wsi Święty Wojciech wierni udali się kościoła w Międzyrzeczu, niosąc relikwiarz. Główna Msza św. odpustowa pod przewodnictwem bp Pawła Sochy odbyła się dziś w Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski.

Konferencja rozpoczęła się od wykładu bp. Pawła Sochy zatytułowanego „Pochodzenie Pięciu Braci. Historia relikwii i kultu”, który przypomniał m.in. o tym, że główną patronką diecezji jest Matka Boża Rokitniańska, ale drugorzędnymi patronami są właśnie Bracia Międzyrzeccy.

Biskup odniósł się też do bł. Jana Pawła II, który zwrócił szczególną uwagę na kult Pierwszych Męczenników Polski podczas wizyty w Gorzowie Wielkopolskim 2 czerwca 1997 roku. W homilii Ojciec Święty podkreślił niezwykle ważne świadectwo wiary świętych: „Wspólnota wasza ma za swych patronów męczenników, którzy - obok św. Wojciecha - są najstarszymi świadkami Chrystusa na ziemi polskiej".

Jan Paweł II jeszcze raz odniósł się do Pierwszych Męczenników Polski. W 2003 roku z Watykanu, w rocznicę 1000. lecia śmierci męczenników, papież Polak napisał: „W 1997 r. mówiłem, że ci świadkowie wiary nie przestają budzić w nas głosu sumienia, który w głębi serca rodzi pytanie o gotowość oddawania na co dzień życia dla Chrystusa i jego Ewangelii. Znów uświadamiają nam, że w naszych czasach, gdy nie potrzeba już świadectwa krwi, tym bardziej czytelne musi być świadectwo codziennego, ewangelicznego życia w rodzinie, w zakładach pracy, w urzędach, w szkołach i biurach, w miejscach trudu i odpoczynku. Ufam, że ta świadomość będzie zawsze pobudzała duchownych i wiernych Kościoła w Zielonej Górze, Gorzowie Wlkp. i w całej Polsce do umacniania wiary, ożywiania miłości i trwania w nadziei. O to się modlę za wstawiennictwem naszych Pierwszych Męczenników”.

Uczestnicy konferencji mogli też usłyszeć wykład ks. dr Grzegorza Cyrana zatytułowany „Monastyczne idee i doświadczenia Braci Międzyrzeckich” oraz dyrektora międzyrzeckiego muzeum Andrzej Kirmiela pt. „Gdzie mógł się znajdować klasztor Pierwszych Męczenników Polski?”.

- Klasztor zakonników Benedyktynów znajdował się gdzieś tu w pobliżu. Według różnego rodzaju analiz, które przeprowadziliśmy, nie tyle jest to wieś Święty Wojciech, ile teren dzisiejszego miasta Międzyrzecza - powiedział Andrzej Kirmiel.

W zeszłym roku bp Stefan Regmunt ustanowił kościół parafialny p.w. Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu sanktuarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy