Nowy numer 48/2020 Archiwum

Śpiewają Panu

16 listopada Chór „Cantemus Domino” z zielonogórskiej parafii pw. Najświętszego Zbawiciela świętował swoje sześćdziesiąte urodziny. Z tej okazji odbył się specjalny koncert. Jeśli ktoś przegapił to wydarzenie, to jeszcze nic straconego.

W sobotni wieczór oprócz Chóru „Cantemus Domino” wystąpił także: Chór Katedralny z Verden, Coro Formigine z Włoch oraz Chór Harmonia z Krobi. Na początku uroczystości bp Stefan Regmunt wręczył chórowi odznaczenie „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”, które odebrał dyrygent prof. Maciej Ogarek

Muzyczna przygoda „Cantemus Domino” (z łac. Śpiewajmy Panu) zaczęła się 60 lat temu i trwa do dzisiaj w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. Założył go organista Wiktor Chwieckiewicz, który powadził go, aż do przejścia na emeryturę. W 1968 roku w parafii przybył 21-latek Andrzej Maliński, absolwent Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu oraz uczeń dyrygentury u Stefana Stuligrosza. Andrzej Maliński poświęcił chórowi 29 lat. Od 1998 roku prowadzi go prof. Maciej Ogarek.

Nie sposób wymienić wszystkich ważnych wydarzeń z chóralnej kroniki. Na pewno jednym z ważniejszych jest występ sprzed niemal dwudziestu pięciu lat, kiedy „Cantemus Domino”, razem z chórami ze Świebodzina i Głogowa oraz muzykami Filharmonii Zielonogórskiej, zaśpiewał podczas koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej. Natomiast pięć lat później, wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej, wykonał po raz pierwszy Mszę Koronacyjną C-dur W.A. Mozarta. Niezapomniany dla chórzystów był także śpiew wraz z innymi zespołami podczas wizyty Ojca Świętego w Gorzowie Wlkp. w 1997 roku.

„Cantemus Domino” ma w swoim dorobku wiele utworów. Z wielu są naprawdę dumni. Przykładowo chór wykonał z orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej IX Symfonię Ludwiga van Beethovena podczas koncertu finałowego XIII festiwalu „Wschód – Zachód”, a rok później wziął udział w wykonaniu estradowym opery „Faust” Charlesa Gounoda oraz w zespole polsko-niemiecko-holenderskim wykonał dzieło Carla Orfa: „Carmina Burana”.

Chórzyści biorą z powodzeniem udział w różnych konkursach i przeglądach. Najważniejsze  to: II miejsce w IV Ogólnopolskim Festiwalu Chórów „Silesia Cantat” w kategorii chórów parafialnych (2010), III miejsce i Brązowa Mucha oraz wyróżnienie w Międzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich (2011), II miejsce i Srebrna Mucha w Miedzyrzeckiej Uczcie Chórów Amatorskich (2012) czy II miejsce i Srebrna Wstęga Solczy w I Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Ejszyszkach na Litwie (2012).

Chór Cantemus Domino zaprasza na koncert jubileuszowy 23 listopada o godz. 17.00 do kościoła Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Wystąpi Cantemus Domino z Orkiestrą Kameralną pod dyrekcją Macieja Ogarka oraz soliści: Beata Dunin-Wąsowicz (sopran), Bogumiła Tarasiewicz (mezzosopran), Dominik Sutowicz (tenor) i Romuald Tesarowicz (bas). W programie utwory Mozarta. Wstęp wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama