Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wszystko o generale Sikorskim

Uroczyste podsumowanie konkursów o wybitnym generale i polityku odbyło się 14 listopada w Szkole Podstawowej w Brodach koło Sulechowa.

Szkolne konkursy, które odbywały się w szkole od 7 listopada, zostały zorganizowane w ramach "Tygodnia z gen. Władysławem Sikorskim", którego współorganizatorem było Stowarzyszenie "Gibraltar 1943".

14 listopada 2013 r. odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów. Przed uroczystością wręczenia nagród dyrektor szkoły Janusz Krzyniak i zaproszeni goście oglądali prace konkursowe uczniów. Uroczystość rozpoczął gen. bryg. rezerwy Zbigniew Szura, prezes Stowarzyszenia „Gibraltar 1943”, który opowiedział o gen. Sikorskim. Bogusław Malicki przedstawił historię i dotychczasową działalność Stowarzyszenia „Gibraltar 1943”. Mówił, że każdy może być takim patriotą jak gen. Władysław Sikorski, gdy żyje, uczy się i pracuje dla Polski.

Uczniowie pytali generała Szurę i członków Stowarzyszenia o szczegóły życia i śmieci w katastrofie lotniczej gen. Sikorskiego. Na wszystkie pytania sympatycznie i merytorycznie odpowiadał generał, historyk prof. UZ Wiesław Hładkiewicz i Stanisław Szymkowiak.

Potem dzieci zaprezentowały program artystyczny. Mówiły wiersze i śpiewały piosenki wojskowe. Uczniowie uczestniczący w spotkaniu byli odświętnie ubrani z kokardami i wstążkami koloru biało-czerwonego. Ponieważ piosenki były powszechnie znane, wszyscy e śpiewali.

W konkursie plastycznym „Portret generała Władysława Sikorskiego” nagrody otrzymali: Konrad Sowa, Wanesa Sobolewska i Paulina Olejnik.

W konkursie poetyckim pt. „Generał Władysław Sikorski w oczach młodego pokolenia” nagrodzeni zostali: Wanesa Sobolewska, Sara Pyka, Karolina Gołąb i Sara Studzińska (wyróżnienie). Limeryki oceniały nauczycielki Lidia Masiul, Jolanta Mijalska i Małgorzata Szyputa oraz Magdalena Stefanowicz (uczennica klasy VI).

W konkursie wiedzy o gen. Władysławie Sikorskim uczestniczyli uczniowie z klas I-VI w trzech drużynach sześcioosobowych. Wygrała drużyna w składzie: Martyna Kozłowska (kl. I), Dariusz Żmich (kl. II), Anna Trojanowska (kl. III), Patrycja Bieleninik (kl. IV), Patrycja Preis (kl. V), Sławomir Żaguń (kl. VI). Zadania konkursowe przygotowała nauczycielka pani Ewa Kozicz.

Nagrody wręczali przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia „Gibraltar 1943” w Zielonej Górze: gen. Zbigniew Szura (prezes Stowarzyszenia), prof. UZ Wiesław Hładkiewicz (wiceprezes Stowarzyszenia), Bogusław Malicki (członek Zarządu Stowarzyszenia, rzecznik prasowy, członek Zarządu Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego w Sulechowie), Jan Kot (członek Zarządu Stowarzyszenia) oraz Stanisław Szymkowiak (pełnomocnik Zarządu Województwa Lubuskiego do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych). Spotkanie prowadziła pani Jolanta Mijalska, która była głównym organizatorem tej uroczystości i konkursów.

W uroczystości uczestniczyło ok. 100 osób. Były dzieci, nauczyciele i rodzice, zaproszeni goście z Zielonej Góry, Sulechowa i Brodów oraz radni. Była to kolejna „żywa lekcja historii” dla dzieci i dorosłych oraz kolejna lekcja patriotyzmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama