Nowy numer 48/2020 Archiwum

Kolej łączy lubuskie stolice

System automatycznego zliczania pasażerów, przestrzenna toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, miejsca dostosowane do przewozu rowerów, klimatyzacja i oczywiście wygodne fotele – mowa o nowym szynobusie, który połączył Gorzów Wlkp. i Zieloną Górę.

Ruszyło połączenie kolejowe na trasie Zielona Góra-Gorzów Wlkp. Dziś po raz pierwszy na tej trasie pojawił się jeden z czterech zakupionych przez województwo lubuskie szynobusów. Sygnał do odjazdu dała marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak. – Łączymy dziś stolice województwa, poprawiamy dostępność komunikacyjną – mówiła tuż przed odjazdem szynobusu. – Dziś drogę do Gorzowa pokonamy w ciągu dwóch godzin, pojedziemy z prędkością 120 km na godzinę – dodała.

Szynobus, który będzie jeździł na trasie Zielona Góra-Gorzów Wlkp. to jeden z czterech tego typu pojazdów zakupionych przez województwo w ramach projektu współfinansowanego ze środków LRPO na lata 2007-2013 „Zakup pasażerskiego taboru kolejowego do obsługi połączeń organizowanych przez województwo lubuskie”. Całkowita wartość projektu: 49,2 mln zł, dofinansowanie: 41,8 mln zł.

Kolejne trzy szynobusy zostaną dostarczone do 13 grudnia. Dwa z nich będą obsługiwać połączenia Zielonej Góry z Gorzowem już od 15 grudnia. W okresie przejściowym, tj. do czasu uzyskania świadectwa homologacji umożliwiającego eksploatację taboru na terenie Niemiec, dwa składy obsłużą linię Kostrzyn-Krzyż. Po tym terminie jeden szynobus skierowany zostanie na linię Krzyż-Berlin, drugi na trasę Zielona Góra-Frankfurt.

Kolejne darmowe próbne przejazdy już 30 listopada i 7 grudnia. Pociąg odjedzie o godz. 14.30 z Gorzowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama