Nowy numer 48/2020 Archiwum

Dialog sensem współpracy przejdź do galerii

Polsko – niemieckie spotkanie w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie trwało od 24 do 27 listopada. Parafię odwiedziła pięcioosobowa delegacja z Niemiec z parafii Najświętszej Maryi Panny z Friesoythe.

Do Świebodzina przyjechał ks. Michael Borth z organistą Geroldem Fuhlerem, diakonem świeckim Heinzem Wübbenem oraz pracownikami parafii: Hedwigą Sänger i Martin Kröger. Podczas wizyty goście mogli zobaczyć jak funkcjonuje polska parafia. Spotkali się z przedstawicielami wspólnot m.in. Przyjaciółmi Paradyża, Akcją Katolicką, Różami Różańcowymi, Honorową Strażą Najświętszego Sakramentu i Eucharystyczym Ruchem Młodych. Ponadto odwiedzili m.in. Klępsk, Chlastawę, Zieloną Górę m.in. kościół konkatedralny św. Jadwigi i Matki Bożej Częstochowskiej, św. Józefa Oblubieńca i Ducha św. Zobaczyli również jak funkcjonuje hospicjum przy parafii św. Józefa Oblubieńca i Caritas diecezjalna. – Bardzo mi się podobała wizyta w Świebodzinie, zwłaszcza, że można tu zdobyć bogate doświadczenie na temat tego, jak pracujecie z dziećmi. Bardzo duże wrażenie robi na nas tutejsza gościnność. Ks. proboszcz Zygmunt Zimnawoda i Rafał Wojtkiewicz poświęcają swój czas, by pokazać nam jak żyje parafia i różne miejsca w okolicy parafii – mówi ks. Michael Borth. – Sens takiej współpracy jest oparty na dialogu. Teraz musimy się zastanawiać, co możemy razem zrobić. Myślimy, że będziemy wspólne działać w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży w Krakowie – dodaje kapłan.

Polsko – niemieckie partnerstwo zakłada współpracę poprzez realizację różnorodnych kontaktów w wielu dziedzinach oraz stworzenie warunków wymiany młodzieży, rodzin i przedstawicieli stowarzyszeń. – Naszym zadaniem jest wspólne działanie i poznanie się obu parafii. W przyszłości chcielibyśmy realizować wspólne przedsięwzięcia sportowe, muzyczne i kulturalne – mówi Zygmunt Miecznik ze Stowarzyszenia Rodzin "Ars Familia".

Friesoythe to miasto w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, w powiecie Cloppenburg leżące nad rzeką Soeste niedaleko granicy z Holandią. Od 2005 roku jest miastem partnerskim Świebodzina. Podpisanie umowy z Friesoythe nastąpiło jesienią 2005 roku w Niemczech, a 26 maja 2006 roku w Świebodzinie. Początek tej współpracy stanowiły kontakty, które nawiązały ze sobą szkoły z obu miast usankcjonowane w roku 2008, gdy została podpisana umowa o partnerstwie placówek pedagogicznych. Publiczne Gimnazjum nr 3 im. Czesława Niemena w Świebodzinie współpracuje ze szkołą Heinrich – von – Oytha – Schule we Friesoythe, a Powiatowy Zespół Szkół Technicznych i Zawodowych wymienia się doświadczeniami z Berufsbildende Schulen (BBS) z Friesoythe. Współpracę podjęły również chóry z obu miast. W 2010 roku międzyparfialny chór „Adoramus” ze Świebodzina uczestniczył we Friesoythe w obchodach 100 – lecia tamtejszej parafii, a w czerwcu 2011 roku w Świebodzinie gościli chórzyści z Friesoythe. Aby kontakty partnerskie z Friesoythe były pełniejsze postanowiono, aby oficjalną współpracę nawiązały parafie z obu miast.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama