Nowy numer 08/2020 Archiwum

Katoliku, przejdź do ofensywy

"Budzenie olbrzyma. Jak dotrzeć z Dobrą Nowiną do tych, którzy już nie przychodzą do Kościoła" – to temat spotkania, jakie odbyło się 2 grudnia w Zielonej Górze.

Gościem specjalnym był redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” ks. Marek Gancarczyk. Temat spotkania nawiązywał do II Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbył się mijającym Roku Wiary w Warszawie. Jego organizatorzy podkreślali, że w polskich parafiach tkwi ogromna siła ewangelizacyjna. – Tym olbrzymem, o którym myślimy, a który jest w tytule naszego spotkania, są w pierwszej kolejności Państwo, osoby świeckie. Jak tego olbrzyma obudzić? Powiem rzecz mało popularną, ale istotną, ten olbrzym jest obudzony wszędzie tam, gdzie księża stają na wysokości zadania. Więc w gruncie rzeczy ta sprawa zależy od duchownego – wyjaśniał ks. Marek Gancarczyk. – Jeśli ksiądz zwyczajnie kocha swoją parafię, to ten olbrzym jest obudzony – kontynuował.

Gość z Katowic podkreślił, że przestrzenią, w której najbardziej kształtowane jest myślenie i postawy ludzi, są media. – To nie jest żadna odkrywcza myśl, ale z tej nie odkrywczej myśli wynika, że Kościół ciągle nie wyciąga odpowiednich wniosków. To, jak ludzie myślą, jak ludzie się zachowują, jak ludzie postępują, naprawdę w ogromnym procencie zależy od mediów. Od tego, czego się słucha, co się ogląda i co się czyta. Oczywiście ten punkt ciężkości przenosi się z gazet, czy nawet telewizji do internetu, ale to są tylko inne środki. To tam jest to miejsce docierania do jak najszerszej rzeszy osób – mówił ks. Gancarczyk. – Po drugie, to co jest ważne i do czego bardziej przekonuję się, to potrzeba pewnej odwagi i prostoty w świadczeniu o Jezusie. Ale odwaga i prostota są możliwe tylko wtedy, kiedy człowiek mocno stoi na nogach wiary. Jeśli my, ten olbrzym, będziemy nosić żywą wiarę, to ona będzie się rozszerzać. To my, chrześcijanie, jak mówi papież Franciszek, przejmiemy inicjatywę i przejdziemy do ofensywy z tej defensywy, w której ciągle się znajdujemy – kontynuował.

Ks. Marek Gancarczyk urodził się w roku 1966 w Paniówkach. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Niedobczycach. W 1996 roku został redaktorem naczelnym „Małego Gościa Niedzielnego”, a w 2003 roku – ogólnopolskiego tygodnika „Gość Niedzielny”. Obecnie jest także dyrektorem wydawnictwa Kurii Metropolitalnej „Gość Niedzielny” i asystentem kościelnym miesięcznika dla dzieci i młodzieży „Mały Gość Niedzielny”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • Antoni_48
  04.12.2013 13:32
  Szczęść Boże.Byłem na tym spotkaniu i w pełni
  popieram KSIĘDZA,tak działa Parafia jaki jest
  DUSZPASTERZ.Myślę,że są to bardzo ważne sprawy.
  Nie można wiernych traktować jako dostarczycieli mamony.Myślę ,że Nową Ewangelizacje należy rozpocząć od Biskupów
  i Prezbiterów.Ksiądz gość nie poda nam gotowych
  rozwiązań musimy sami dojść co jest nie tak.
  Uważam ,że przede wszystkim należy wyjść do tych najbiedniejszych-ludzi z tzw.marginesu przed którymi zamyka się kościoły, a to nie jest
  dobra droga tzw.ŚWIĘTEGO SPOKOJU.PAPIEŻ FRANCISZEK WYRAŻNIE WSKAZUJE CO NALEŻY CZYNIĆ.
  POZDRAWIAM.Antoni.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama