Nowy numer 43/2020 Archiwum

Katoliku, przejdź do ofensywy

"Budzenie olbrzyma. Jak dotrzeć z Dobrą Nowiną do tych, którzy już nie przychodzą do Kościoła" – to temat spotkania, jakie odbyło się 2 grudnia w Zielonej Górze.

Gościem specjalnym był redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego” ks. Marek Gancarczyk. Temat spotkania nawiązywał do II Kongresu Nowej Ewangelizacji, który odbył się mijającym Roku Wiary w Warszawie. Jego organizatorzy podkreślali, że w polskich parafiach tkwi ogromna siła ewangelizacyjna. – Tym olbrzymem, o którym myślimy, a który jest w tytule naszego spotkania, są w pierwszej kolejności Państwo, osoby świeckie. Jak tego olbrzyma obudzić? Powiem rzecz mało popularną, ale istotną, ten olbrzym jest obudzony wszędzie tam, gdzie księża stają na wysokości zadania. Więc w gruncie rzeczy ta sprawa zależy od duchownego – wyjaśniał ks. Marek Gancarczyk. – Jeśli ksiądz zwyczajnie kocha swoją parafię, to ten olbrzym jest obudzony – kontynuował.

Gość z Katowic podkreślił, że przestrzenią, w której najbardziej kształtowane jest myślenie i postawy ludzi, są media. – To nie jest żadna odkrywcza myśl, ale z tej nie odkrywczej myśli wynika, że Kościół ciągle nie wyciąga odpowiednich wniosków. To, jak ludzie myślą, jak ludzie się zachowują, jak ludzie postępują, naprawdę w ogromnym procencie zależy od mediów. Od tego, czego się słucha, co się ogląda i co się czyta. Oczywiście ten punkt ciężkości przenosi się z gazet, czy nawet telewizji do internetu, ale to są tylko inne środki. To tam jest to miejsce docierania do jak najszerszej rzeszy osób – mówił ks. Gancarczyk. – Po drugie, to co jest ważne i do czego bardziej przekonuję się, to potrzeba pewnej odwagi i prostoty w świadczeniu o Jezusie. Ale odwaga i prostota są możliwe tylko wtedy, kiedy człowiek mocno stoi na nogach wiary. Jeśli my, ten olbrzym, będziemy nosić żywą wiarę, to ona będzie się rozszerzać. To my, chrześcijanie, jak mówi papież Franciszek, przejmiemy inicjatywę i przejdziemy do ofensywy z tej defensywy, w której ciągle się znajdujemy – kontynuował.

Ks. Marek Gancarczyk urodził się w roku 1966 w Paniówkach. Ukończył Wyższe Śląskie Seminarium Duchowne w Katowicach. Po święceniach kapłańskich był wikariuszem w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybniku Niedobczycach. W 1996 roku został redaktorem naczelnym „Małego Gościa Niedzielnego”, a w 2003 roku – ogólnopolskiego tygodnika „Gość Niedzielny”. Obecnie jest także dyrektorem wydawnictwa Kurii Metropolitalnej „Gość Niedzielny” i asystentem kościelnym miesięcznika dla dzieci i młodzieży „Mały Gość Niedzielny”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama