Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nie pozwólcie umrzeć nadziei przejdź do galerii

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ma w Wyższym Seminarium Duchowym w Paradyżu charakter szczególny. W tym dniu alumni roku IV przyjmują posługę akolitatu, która jeszcze bardziej ma jednoczyć ich z Chrystusem i stanowić kolejny krok na drodze ku kapłaństwu.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Adam Dyczkowski, który również wygłosił okolicznościową homilię. Nawiązywał w niej do postaci bł. Jana Pawła II, który odważnie głosił Ewangelię, a siłę do tego czerpał z osobistej relacji z Chrystusem. Ksiądz Biskup wzywał kandydatów do akolitatu, aby nie pozwolili umrzeć nadziei, którą od tego dnia pokłada w nich Kościół.

Akolitat jest jedną z dwóch posług, obok lektoratu, które przyjmuje każdy, przygotowujący się do kapłaństwa. Akolita bierze odpowiedzialność za Eucharystię, największy Skarb Kościoła. Od dnia przyjęcia posługi klerycy stają się nadzwyczajnymi szafarzami Komunii świętej i mogą rozdawać ją wiernym, a także zanosić ją chorym. W odróżnieniu od lektora, który zastawia wiernym stół Słowa Bożego, akolita spełnia swoją posługę głównie przy ołtarzu, stole ofiary Krzyża.

W tym roku sześciu braci zostało akolitami. Są to: Krzysztof Batóg z Nowogrodu Bobrzańskiego, Piotr Cupiał z Sulechowa, Łukasz Sławiński z Bobrowic, Mateusz Szerwiński z Kostrzyna nad Odrą, Tomasz Westfal z Zielonej Góry i Wojciech Żabiński z Klenicy.

Życzymy nowym akolitom, aby spełnianie posługi było dla nich czasem pogłębiania relacji z Jezusem. Niech stanie się dla nich wzorem, aby potrafili, tak jak On, oddać się całkowicie z miłości dla innych. Prosimy o modlitwę w ich intencji, aby nigdy nie zapomnieli, jak wielki dar został im powierzony.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama