Nowy numer 43/2020 Archiwum

Roraty w Ośnie Lubuskim

Roraty w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim odbywają się w tym roku pod hasłem zaproponowanym przez „Małego Gościa Niedzielnego” czyli „uBoga Droga”.

Roraty codziennie przeżywamy o godz. 6:15. Jednak wiemy bardzo dobrze, że pora dla niektórych z dzieci jest zbyt wczesna i czasem może się komuś po prostu zaspać. Dlatego dwa razy w tygodniu mamy tzw. „Roraty dla leniwych”, aby każdy mały parafianin mógł mieć dostęp do tych treści, aby dobrze przygotował swoje serce na narodzenie Pana Jezusa.

Co roku Roraty stają się atrakcją adwentowych przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Wiele dzieci w naszej parafii przychodzi codziennie do kościoła by uczestniczyć w Roratach, zbierać specjalne obrazki i brać udział w konkursach. Każdy uczestnik przynosi ze sobą lampion. Dziś można go bez problemu kupić, ale my zachęcaliśmy by dzieci zrobiły go własnoręcznie.

Codziennie odkrywamy „skarby niebieskie”, czyli jednego świętego który nam towarzyszy podczas roratnich rozważań. Dzięki programowi Małego Gościa Niedzielnego „uBoga Droga”, dzieci bardzo dobrze wiedzą jakie znaczenie maja na naszej drodze życiowej świeci. Wpatrując się w każdego „uBogiego”, poznajemy jego życiorys, poznajemy tajemnice jego świętości, ale także uczymy się w jaki sposób brać od nich przykład by wcielać w swoje życie dobre postanowienia. Sam papież Franciszek powiedział na początku swojego pontyfikatu: „Jak bardzo chciałbym Kościoła ubogiego i dla ubogich!”. Wypełniamy jego przesłanie. Tak chcemy żyć.

Wiele radości przynoszą nam także nasze losowania trzech serduszek z dobrymi uczynkami. Pierwsze dziecko zabiera na jeden dzień do domu figurkę Matki Bożej by razem z Maryją oraz rodziną oczekiwać na modlitwie narodzenia jej Syna. Kolejny wylosowany uczestnik jest odpowiedzialny za zgaszenie roratki czyli świecy symbolizującej Matkę Bożą. Natomiast ostatnie wylosowane serduszko pozwala jej właścicielowi opuścić na naszej „drabinie do Nieba” Jezuska i przybliżyć Go tym samym do żłóbka w którym składamy nasze dobre uczynki. Taki sposób przezywania Rorat sprawia wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. To uświadamia nam bardziej sens Adwentu czyli radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie.


A jak wyglądają Roraty w Twojej parafii? Napisz o tym i zrób zdjęcia (zgg@gosc.pl). Chętnie je opublikujemy na naszej stronie internetowej.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama