Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nauka wierności od ks. Popiełuszki

Jako osoby pragnące i przygotowujące się do kapłaństwa, na drodze naszej formacji potrzebujemy świadków wiary, których całe życie było i jest przeniknięte Ewangelią.

Potrzebujemy autorytetów wśród kapłanów, aby budować w sobie ideał, do którego osiągnięcia będziemy w naszym życiu dążyć. Dla wielu wiernych wzorem chrześcijanina jest bł. Jerzy Popiełuszko, który jako kapłan za obronę wiary i prawdy poniósł śmierć męczeńską. To właśnie do jego grobu udali się w dniach 8-9 grudnia diakoni naszego seminarium wraz z ks. rektorem Pawłem Łobaczewskim.

Bł. ks. Popiełuszko jest bliski Paradyżowi – grupa alumnów uczestniczyła w uroczystościach beatyfikacyjnych w Warszawie, gdy ks. Jerzy wyniesiony został na ołtarze, a od kilku lat w naszej kaplicy mamy również jego relikwie. To właśnie przez wstawiennictwo tego błogosławionego pragniemy zanosić nasze modlitwy do Boga prosząc także, abyśmy jak najlepiej przygotowali się do przyjęcia święceń kapłańskich.

Nasze pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od modlitwy  przed obrazem Maryi – Ozdoby Paradyża, której zawierzyliśmy nasz wyjazd. Centralnym momentem pielgrzymki była Eucharystia celebrowana w kościele na warszawskim Żoliborzu, w którym do końca swojego życia posługiwał ks. Jerzy. W jej trakcie prosiliśmy Boga o łaskę wierności Jego świętemu kapłaństwu. Ks. Rektor w swojej homilii ukazał nam potrzebę ciągłego zawierzenia Chrystusowi naszej przyszłości i odwagi podążania tymi drogami, które On nam przygotował, a które mogą być naznaczone wieloma obawami i lękami, tak jak było w przypadku bł. Jerzego. Po Mszy św. zwiedziliśmy muzeum poświęcone życiu i duszpasterskiej posłudze ks. Popiełuszki oraz jego mieszkanie. Mieliśmy dodatkowo okazję porozmawiać z osobą, która znała i wspierała ks. Jerzego w działaniach duszpasterskich, a dziś zajmuje się gromadzeniem materiałów dot. jego życia i kultu, który szerzy się na całym świecie. Nie zabrakło także czasu na modlitwę przy jego grobie.

Będąc w stolicy, udało nam się dodatkowo przejść Krakowskim Przedmieściem, zwiedzając przy tym m.in. warszawską katedrę, w której modliliśmy się nad grobami Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Józefa Glempa.

Zmierzając wielkimi krokami ku końcowi naszej formacji seminaryjnej i ku przyjęciu święceń prezbiteratu, pragnęliśmy zawierzyć ten czas Bogu przez wstawiennictwo bł. Jerzego Popiełuszki. To od niego pragniemy uczyć się wierności Chrystusowi i Jego kapłaństwu, do którego i my jesteśmy powołani.

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko – módl się za nami!
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama