Nowy numer 09/2020 Archiwum

W hołdzie wszystkim dzieciom

Dobosz Powstania Wielkopolskiego - to nowy pomnik w Zielonej Górze. Rzeźba przedstawia chłopca z werblem i uniesionymi w górę pałeczkami. Ma uczcić pamięć dzieci, które zginęły nie tylko w powstaniu wielkopolskim, ale na wszystkich wojnach i w powstaniach.

Pomnik Dobosza w centrum Zielonej Góry odsłonięto 19 grudnia. Wszystko z racji zbliżającej się 95. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. 10 lat temu Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego na fragmencie murów obronnych umieściło pamiątkową tablicę. Dokładnie 10 lat potem, tuż obok, stanął pomnik.

– Spotykamy się dzisiaj, w przededniu 95. rocznicy wybuchu tego powstania, żeby oddać hołd tym, którzy bez wahania zdecydowali się położyć na ołtarzu wytęsknionej ojczyzny swoje życie oraz przelać dla niej krew. Spotykamy się również po to, aby hołd ten zmaterializować pomnikiem Dobosza Powstania Wielkopolskiego – mówił podczas uroczystości Włodzimierz Kwaśniewicz, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Dobosza. – To pomnik upamiętniający tych młodych Polaków, którzy swojego patriotyzmu dowodzić musieli w walce zbrojnej przeciwko okupantom.

Pod pomnikiem jest napis: „W hołdzie dzieciom wszystkim wojen, powstań i zrywów narodowych”. – Mamy nadzieję, że będą tu przychodzili dziadkowie z wnukami, rodzice z dziećmi, nauczyciele z uczniami, aby już od najmłodszych lat dać im iskrę wychowania patriotycznego – wyjaśnia Jerzy Przybecki, prezes lubuskiego oddziału TPPW.

Autorem pomnika jest Roman Wiśniewski. Rzeźba mierzy 2 m wysokości i kosztowała ok. 80 tys. zł.

W uroczystym odsłonięciu pomnika wzięli udział prezydent miasta Janusz Kubicki i marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak oraz bp Paweł Socha, który poświęcił pomnik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama