Nowy numer 48/2020 Archiwum

Ekumeniczna wigilia

W minioną niedzielę miało miejsce spotkanie wigilijne pod nazwą „Wigilia Wielu Kultur”. Uczestniczyli w niej katolicy, prawosławni i ewangelicy.

Tradycyjnie już w Strzelcach Krajeńskich - przedstawiciele Niemiec (Vdk Socialverband KV Uckermark), Łemków (Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej) i Polaków (Parafia Rzymsko-Katolicka pw. św. Franciszka z Asyżu) wspólnie uczestniczyli w niecodziennej wigilii. Jak co roku również strzelczanie licznie stawili się na Rynku Miejskim na wspólnej wigilijnej modlitwie. Katolicy, wyznawcy prawosławia oraz ewangelicy w modlitwie przypominali wydarzenia sprzed 2000 lat, a zaraz po tym dzielono się opłatkiem, prosforą i piernikami.

Na uczestników czekały tradycyjne wigilijne potrawy – pierogi z kapustą i grzybami, kapusta z grochem i barszcz. Równolegle odbywał się kiermasz świąteczny, który z daleka kusił nmigającymi światełkami i mieniącymi się ozdobami. Harcerze dostarczyli Betlejemskie Światło Pokoju, które każdy mógł zabrać do domu, a na scenie pojawili się miejscowi artyści i zespoły, które prezentowały pastorałki i kolędy. Wyświetlono film, w którym przedszkolaki próbowały odpowiedzieć, czym jest Boże Narodzenie, co to jest pasterka czy jak wygląda prawdziwy Mikołaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama