GN 43/2020 Archiwum

Życzenia od kleryków

Każdego roku pod koniec Adwentu nasze seminarium przeżywa wyjątkowy wieczór. Przed wyjazdem na święta Narodzenia Pańskiego alumni, formatorzy, profesorowie wraz z księżmi biskupami i zaproszonymi gośćmi gromadzą się, by wspólnie cieszyć się z narodzin Chrystusa. W tym roku nasza seminaryjna wieczerza wigilijna odbyła się 20 grudnia.

Tradycyjnie, rozpoczęliśmy od adwentowej pieśni „Oto Pan Bóg przyjdzie”. Po niej nastąpiło wniesienie świecy – symbolu Chrystusa, Światła, które przyszło, aby rozproszyć ciemności grzechu. Jeden z diakonów odśpiewał Kalendarium Narodzenia Chrystusa, a następnie uczestniczyliśmy w obrzędzie proklamacji Ewangelii o Bożym Narodzeniu oraz odśpiewaliśmy kolędę.

Po odczytaniu Ewangelii biskup diecezjalny Stefan Regmunt złożył wszystkim obecnym życzenia owocnego przeżycia świąt i wielu łask Bożych w nowym roku. Po nim życzenia złożyli rektor naszego seminarium ks. Paweł Łobaczewski oraz dziekan alumnów dk. Tomasz Janczewski. Po „oficjalnych” życzeniach przyszła kolej na najbardziej wzruszający moment każdej wigilii – dzielenie się opłatkiem pobłogosławionym przez księdza biskupa.

Gdy zasiedliśmy do stołu, mogliśmy spróbować tradycyjnych wigilijnych potraw, oczywiście postnych. Nie zabrakło więc barszczu czerwonego z uszkami, krokietów czy pierogów z kapustą i grzybami.

Potem nadeszła kolej na wspólne kolędowanie. Wszyscy razem śpiewaliśmy najbardziej znane pieśni upamiętniające Boże Narodzenie. Nie mogło zabraknąć jednak kilku utworów wykonanych przez paradyski chór, który odśpiewał nam także niektóre mniej znane kolędy. Jak co roku, bp Adam Dyczkowski wykonał dla nas pastorałkę „Oj, maluśki, maluśki”.

Nasze seminarium w Paradyżu tworzy wielką rodzinę, której głową jest biskup diecezjalny. Należą do niej formatorzy, wykładowcy, zarówno świeccy, jak i duchowni, pracownicy, wreszcie wszyscy alumni. Jak w każdej rodzinie, tak też w naszym seminarium święta Bożego Narodzenia są szczególnym czasem zbliżania się do siebie i budowania wspólnoty.

Życzymy wszystkim odwiedzającym stronę wielu łask Bożych, które przynosi nowo narodzony Chrystus. Niech Dzieciątko z betlejemskiego żłóbka obficie błogosławi na nadchodzący rok i obdarza pokojem, bo Jezus przyszedł na świat, aby przynieść pokój wszystkim ludziom dobrej woli. Rozważanie tajemnicy Bożego wcielenia niech w tych dniach przypomina nam o wielkiej miłości Boga do każdego człowieka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama