Nowy numer 14/2020 Archiwum

Zmarła Teresa Klimek

Nie żyje Teresa Klimek – nauczycielka, działaczka opozycyjna i wieloletnia prezes gorzowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej.

Pani Teresa urodziła się 11 października 1929 r. w Hrubieszowie, w Gorzowie Wlkp. mieszkała od 1953 r. W 1966 roku uzyskała tytuł magistra matematyki na UAM w Poznaniu. W 1976 r. ukończyła podyplomowe studia z informatyki w UW. Uczyła w gorzowskich szkołach średnich, a od 1984 r. przebywała na emeryturze.

W latach 70. XX wieku była współzałożycielką i działaczką KIK-u w Gorzowie Wlkp., który początkowo działał nielegalnie. Od 1998 r. jest prezesem KIK-u. Od 1988 r. była współorganizatorem Dni Kultury Chrześcijańskiej. Od 1980 r. zaangażowała się w działalność NSZZ „Solidarność”. Zakładała koła „Solidarności” oświaty i wychowania w szkołach. Była delegatką na I wojewódzkim zjeździe delegatów NSZZ „Solidarność” i została wybrana do Zarządu Regionu. W latach 1980–81 powołała Komitet Pomocy Więzionym za Przekonania. Od 15 grudnia 1981 r. do 27 czerwca 1982 r. była internowana, najpierw w Poznaniu, potem w Gołdapi.

Po uwolnieniu działała w diecezjalnym Komitecie Pomocy Podziemnej „Solidarności”. Ponadto Teresa Klimek była inicjatorką zawiązania w Gorzowie Komitetu Pamięci Ofiar Katynia. W 1987 roku zainicjowała powstanie gorzowskiego Koła Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, a od 1988 r. współorganizowała Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Pani Teresa Klimek w lipcu tego roku została honorowym obywatelem Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama