Nowy numer 48/2020 Archiwum

Działajmy prodemograficznie

W kolejnych miejscowościach działa tzw. karta dużych rodzin, która uprawnia do różnorodnych zniżek dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci. Program wystartował i na razie zbyt wielu zniżek nie ma, ale na pewno to krok w dobrą stronę. Miejmy nadzieję, że na ten krok zdecydują się kolejne miejscowości.

Karta Dużej Rodziny to najkrócej mówiąc pakiet ulg dla rodzin wielodzietnych niezależnie od dochodów. Najwcześniej na terenie naszej diecezji karta wystartowała w Witnicy. Później w Głogowie. Póki co rodziny mogą korzystać ze zniżek m.in. na Pływalni „Chrobry”, w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie, Miejskim Ośrodku Kultury i komunikacji miejskiej. Ulgi przysługują wszystkim rodzinom mającym troje lub więcej dzieci. – Zdaję sobie sprawę, że karta nie rozwiązuje wszystkich problemów rodzin wielodzietnych, ale na pewno jest to dla nich wsparcie. Będziemy obserwować jak program się rozwija i starali się poszerzyć ofertę. Próbujemy zachęcić do udziały firmy prywatne i kluby sportowe do naszej akcji – wyjaśnia prezydent Jan Zubowski. – Warto zauważyć, że nie zawsze obniżenie cen powoduje straty, a czasem wręcz przeciwnie bo większa liczba osób zaczyna korzystać z różnego rodzaju usług z których wcześniej nie korzystało wcale albo rzadko. Przykładowo lepiej mieć 50 procent wpływów z biletów, niż nie mieć ich wcale – dodaje.

Wśród kolejnych miejscowości był Gubin, Sulechów, Gorzów Wlkp. i Zielona Góra (tu kartę może otrzymać rodzina niezależnie od liczby dzieci). W dwóch największych miastach póki co brakuje zniżek na komunikację miejską, ale, jak zapewniają włodarze, rozmowy trwają.

Godnym naśladowania jest Sulechów, gdzie radni oprócz typowych zniżek na kulturę, edukację, sport i przedszkola poszli o krok dalej. – Dodatkowo, za urodzone trzecie i kolejne dziecko rodzina otrzyma gminne becikowe w wysokości  tysiąca złotych. W przypadku bliźniąt będzie to dwa tys. zł. Na każde dziecko, zaś na trojaczki rodzice otrzymają łącznie 9 tys. zł – wyjaśnia radny Marek Kuczyński. – Oczywiście, jedna taka uchwała nie spowoduje raptem nagłego wzrostu urodzeń, potrzebne są też inne czynniki generowane przez państwo. Na tym etapie jednak sulechowski samorząd zdał egzamin, co zapewne wspierać będzie wizerunek rodzin wielodzietnych w tej lokalnej społeczności – dodaje.

Poniżej prezentujemy odnośniki do informacji nt. kart, sposobu ich otrzymania oraz przysługujących zniżek:

Gorzów Wlkp. – Karta Dużej Rodziny

Więcej informacji: TUTAJ

GŁOGÓW – Karta Rodziny „Trzy Plus”

Więcej informacji: TUTAJ

GUBIN „Karta 3+”

Więcej informacji: TUTAJ

SULECHÓW - Sulechowska Rodzina 3+

Więcej informacji: TUTAJ

WITNICA Karta Rodziny 3+

Więcej informacji: TUTAJ

ZIELONA GÓRA – Zgrana Rodzina

Zgrana rodzina: TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama