Nowy numer 49/2020 Archiwum

Modlitwa o beatyfikację

W gorzowskiej katedrze 22 stycznia (środa) zostanie odprawiona uroczysta Msza św. dla upamiętnienia 28. rocznicy śmierci bp. Wilhelma Pluty. Liturgii będzie przewodniczył bp Stefan Regmunt, a homilię wygłosi ks. prał. Henryk Dworak.

Do udziału w obchodach zaproszeni są duchowieństwo i wierni z całej diecezji. Tradycyjnie już na modlitwę w rocznicę śmierci bp. Pluty do Gorzowa Wlkp. przybędą członkowie jego rodziny. – Po zakończeniu liturgii przy grobie bp. Pluty w przedsionku katedry gorzowskiej uczestnicy odmówią specjalną modlitwę w intencji jego beatyfikacji – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

Bp Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach k. Katowic. W 1934 roku otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 roku obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 roku został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 r. przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem. – Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. Szczególnie troszczył się o formację duchowieństwa, rozwój duszpasterstwa rodzin i kształtowanie dojrzałych wiernych świeckich świadomych swojej wiary i odpowiedzialności za Kościół. Był autorem śmiałych i nowatorskich rozwiązań duszpasterskich, które próbował realizować w diecezji powierzonej jego pieczy pasterskiej – zauważa ks. Sapieha.

Bp Wilhelm Pluta 22 stycznia 1986 roku zginął w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym.

19 marca ubiegłego roku bp Stefan Regmunt powołał do istnienia Instytut Biskupa Wilhelma Pluty, który mieści się w odnowionym domu biskupów gorzowskich przy ul. 30 Stycznia w Gorzowie Wlkp. Placówka ma propagować kulturę chrześcijańską, prowadzić działalność naukową, popularnonaukową i edukacyjną oraz kulturalną i duszpasterską. Jej dyrektorem jest ks. dr Grzegorz Cyran.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama