Dzisiaj od godz. 6.40 do godz. 7.40 policjanci prowadzili działania „TRZEŹWY PORANEK” na ulicy Poznańskiej i Truskawkowej w Zielonej Górze. Sprawdzono ponad 700 kierujących, nie zatrzymano żadnego po alkoholu. Jednak w ciągu minionego weekendu zatrzymano aż 7 kierujących pod wpływem narkotyków.
Prowadzone już od 1,5 roku akcje zielonogórskich policjantów przynoszą efekty. - Teraz rzadkością jest zatrzymywanie podczas działań nietrzeźwych kierujących, choć rok temu byłoby ich kilku. Także dzisiejszy wynik akcji pozwala mieć nadzieję, że wcześniejsze działania i ich nagłaśnianie odniosły już pozytywny skutek. Być może coraz częściej mieszkańcy naszego powiatu wsiadając za kierownicę zastanawiają się czy nie ryzykują zbyt wiele jeśli wieczorem pili alkohol - wyjaśnia podinsp. Małgorzata Barska i kontynuuje: - Niemniej jednak wykluczanie z dróg kierujących po alkoholu czy pod wpływem środków odurzających nadal pozostaje jednym z najważniejszych zadań zielonogórskich policjantów. Kontrole trzeźwości kierujących mogą być prowadzone przez wszystkie patrole w służbie o każdej porze doby.
Policjanci mają do swojej dyspozycji również urządzenie DrugTest 5000, które pozwala na szybkie sprawdzenie za pomocą narkotestera czy kierujący nie jest pod wpływem środków odurzających. - W ciągu minionego weekendu zielonogórscy policjanci zatrzymali aż siedmiu kierujących pod wpływem narkotyków - wśród nich nawet 51-letniego mężczyznę, choć najczęściej zatrzymywane osoby mają od 18 do 25 lat. Wczoraj na ul.Zjednoczenia zatrzymano także kierującego Citroenem C5 42-latka, który miał w organizmie 0,6 promila i posiadał już wcześniej wydany sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych - tłumaczy podinspektor.
Policja przypomina, że za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Natomiast kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. - W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, za przestępstwo obligatoryjnie - wyjaśnia podinsp. Małgorzata Barska.